Kleszcze stomatologiczne
Ekstrakcja zęba u stomatologa
W stomatologii ekstrakcja zęba oznacza całkowite usunięcie zęba wraz z korzeniem. W przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrżnęły się ponad powierzchnię dziąsła (np. ósemki), stomatolog zwykle musi usunąć dziąsło oraz kość. W takiej sytuacji mówimy o zabiegu chirurgicznego usunięcia zęba.
W dzisiejszych czasach stomatolodzy zawsze starają się zachować zęby pacjenta najdłużej, jak to tylko możliwe. Niemniej jednak zdarza się, że zęba nie da się uratować. Jeśli przykładowo jest on za bardzo zniszczony lub za luźny i lekarz oceni, że nie warto go zachować, pomocne okażą się kleszcze ekstrakcyjne. Pacjenci często obawiają się zabiegu usunięcia zęba i kojarzą ten zabieg z silnym bólem. Takie myślenie jest zazwyczaj bezpodstawne, ponieważ przed zabiegiem stomatolog znieczula obszar szczęki wokół zęba. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego lekarz zrywa więzadła otaczające ząb. Za pomocą odpowiednich kleszczy ekstrakcyjnych i dźwigni doprowadza do zwichnięcia zęba, co pozwala na jego rozchwianie i oddzielenie zęba od kości szczęki. Kolejnym krokiem jest wyjęcie zęba z zębodołu. Bardzo istotne jest jego dokładne oczyszczenie i wygładzenie kości za pomocą łyżeczki kostnej, aby umożliwić ranie prawidłowe gojenie. W pierwszych dniach po ekstrakcji zęba całkiem normalne jest odczuwanie jeszcze pewnego bólu w miejscu rany. Zazwyczaj pomocne jest wzięcie tabletki przeciwbólowej. W przypadku, gdy ból pojawił się dopiero kilka dni po zabiegu, należy skonsultować się ze stomatologiem w celu dalszego leczenia.
W kategorii Chirurgia stomatologiczna znajdą Państwo nie tylko kleszcze stomatologiczne, ale wiele innych instrumentów często stosowanych w gabinetach dentystycznych, np. dźwignie korzeniowe lub łyżeczki kostne.
Kleszcze stomatologiczne
Kleszcze ekstrakcyjne to instrumenty chirurgiczne - i podobnie jak np. pęseta lub lusterko stomatologiczne - wykonane są z wysokiej jakości nierdzewnej stali szlachetnej nadającej się do zastosowania w medycynie. Kleszcze wystawione są na działanie wysokiej temperatury podczas regularnej dezynfekcji termicznej, dlatego tak istotne jest, aby były wykonane z materiału, który nie odkształca się i nie wygina pod wpływem wysokiej temperatury.
Do ekstrakcji zęba
W gabinecie stomatologicznym stosuje się różne kleszcze w celu ekstrakcji zęba. W ramach ortodoncji usunięcie zęba okazuje się czasami niezbędne, gdy na przykład ze względu na wąską szczękę brakuje miejsca dla zębów wyrzynających się lub gdy występują zęby mądrości. W takim przypadku działania ortodontyczne lub leczenie ortodontyczne mogą prowadzić do sukcesu tylko poprzez usunięcie pojedynczych zębów, często pierwszych przedtrzonowców. W przypadku zębów zatrzymanych lub zębów nieprawidłowo położonych, które utrudniałyby działania ortodontyczne lub wręcz negowałyby ich powodzenie, konieczna jest interwencja chirurgiczna, a nawet chirurgiczne usunięcie zębów nieprawidłowo położonych.
W przypadku konieczności usunięcia złamanego zęba lub zniszczonego trzonowca z korzeniem, stomatolog używa specjalnych kleszczy dentystycznych do ekstrakcji zęba. Do ekstrakcji górnych trzonowców idealnie sprawdzą się kleszcze ekstrakcyjne (np. figura 17 lub 18). W zależności od strony szczęki stosuje się inny kształt kleszczy, tak aby ząbkowana strona była skierowana do rozwidlenia przedsionkowego górnego zęba trzonowego.
Do ekstrakcji zęba w prawym górnym kwadrancie nadają się na przykład kleszcze stomatologiczne fig. 17. Kleszcze te posiadają specjalny profil chwytny w dziobach oraz rowkowaną rękojeść. Zapewnia to bezpieczne osadzenie na zębie trzonowym oraz pewny chwyt w dłoni.
Kształt dziobów jest dostosowany do anatomii jamy ustnej pacjenta oraz dostępności poszczególnych grup zębowych i różni się dla zębów w szczęce górnej i dla zębów w żuchwie. W kleszczach do zębów górnych rękojeść i dzioby są skierowane prosto do góry, natomiast w przypadku kleszczy do zębów dolnych dzioby są skręcone pod kątem 90°.
Przykładowo do usuwania przedtrzonowców doskonale nadają się kleszcze o fig. 75 marki Passau Impex. Dziób kleszczy ze specjalnym profilem chwytnym jest dopasowany pod względem otworu, rozmiaru i szerokości do małych, bocznych przedtrzonowców.
W gabinecie stomatologicznym instrumenty medyczne powinny być zawsze dostępne w odpowiedniej ilości, tak aby w nagłych przypadkach nie zabrakło np. kleszczy stomatologicznych dla poszczególnych pacjentów.
Ekstrakcja zębów mlecznych
Do ekstrakcji zębów mlecznych przeznaczone są kleszcze dopasowane rozmiarem do proporcji i anatomii dzieci. Przykładowo małe kleszcze do zębów o długości zaledwie ok. 11 cm idealnie nadają się do usuwania zębów mlecznych.
Odgryzacze kostne w różnych wersjach
Odgryzacz kostny Luer posiada poprzecznie rowkowaną rękojeść ze sprężyną oraz ostry dziób z wyżłobieniem. Ze względu na swój specjalny kształt kleszcze są bardzo łatwe w obsłudze i umożliwiają dostęp do trudno dostępnych miejsc. Do wygładzania kości w mniejszych ranach polecamy odgryzacz Friedmann, ponieważ posiada bardzo wąskie dzioby i dlatego też idealnie nadaje się do mniejszych obszarów ran.
Oprócz kleszczy do usuwania zębów stosuje się także narzędzia przeznaczone do ortodoncji, takie jak np. kleszcze kramponowe. Tych uniwersalnych kleszczy używa się do doginania klamer protetycznych czy łuków w ortodoncji oraz do regulacji wygiętych elementów podtrzymujących w protezach ruchomych częściowych. Ostre krawędzie dziobów kleszczy ortodontycznych umożliwiają indywidulne przycinanie różnych drutów
W tej kategorii oferujemy Państwu szeroki asortyment kleszczy do usuwania trzonowców górnych i dolnych, przedtrzonowców oraz zębów mądrości, jak również kleszczy ortodontycznych wykonanych z nierdzewnej stali szlachetnej. Mają Państwo pytania odnośnie kleszczy stomatologicznych lub poszukują konkretnego produktu? Nasz dział obsługi klienta chętnie służy pomocą! Zapraszamy do kontaktu z nami przez telefon, e-mail lub czat na żywo.