Cementy
Cementy jako materiał do wypełnień lub materiał mocujący
Wśród rodzajów cementu stosowanego w stomatologii rozróżnia się cement do wypełnień oraz cement mocujący do osadzania protez. Stosunek ceny do jakości cementu stomatologicznego jako materiału do wypełnień w porównaniu z wypełnieniami amalgamatowymi lub wypełnieniami z kompozytu lub tworzywa sztucznego oraz przyjemna forma zastosowania to tylko niektóre z zalet tego materiału.
Materiał ten wyróżnia się również szerokim zakresem zastosowań, np. jako wypełnienie tymczasowe lub jako cement tymczasowy do mocowania prowizorycznych koron i mostów. Obok klasycznego cementu cynkowo-fosforanowego istnieje obecnie wiele innych rodzajów cementu, jak na przykład cement cynkowo-polikarboksylowy, cement szkło-jonomerowy, jak również cement szkło-jonomerowy wzmocniony żywicą.
Cement stomatologiczny jako materiał podkładowy
W terapii wypełnień lub przy odbudowie zębów dotkniętych próchnicą często stosuje się cement stomatologiczny jako materiał podkładowy pod wypełnienia z tworzywa sztucznego, amalgamatu lub kompozytu. Zębinę próchnicową usuwa się z zęba, ubytek zęba całkowicie oczyszcza z próchnicy, osusza, a następnie w ubytku umieszcza się cement.
Cement dentystyczny stosuje się również od dziesięcioleci jako materiał do wypełnień, np. w zębach mlecznych lub jako cementowe wypełnienie lub wypełnienie odbudowujące w leczeniu protetycznym. Jeśli chory ząb jest przeznaczony do późniejszej odbudowy za pomocą wkładu koronowego lub materiału podobnego, ząb ten można tymczasowo zaopatrzyć w wypełnienie cementowe , ponieważ takie wypełnienie można później łatwo usunąć.
Cement składający się z proszku i płynu można mieszać ręcznie lub stosować cement w praktycznych, wstępnie dozowanych kapsułkach.
Cement jako materiał mocujący
Cement stomatologiczny jest nadal najczęściej stosowanym materiałem do mocowania koron, mostów oraz wypełnień ceramicznych. Płyn i proszek miesza się na chłodnej i suchej powierzchni za pomocą metalowej szpatułki. Jako podkładki do mieszania cementu idealnie nadają się płytki szklane, ponieważ odprowadzają ciepło powstające w wyniku reakcji i zapobiegają przedwczesnemu utwardzaniu. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, można łatwo rozprowadzić cement po odtłuszczonej i suchej powierzchni korony i osadzić protezę. Następnie utwardzony cement mocujący można łatwo usunąć z zęba, brzegu dziąsła i mostu bez żadnych pozostałości.
Do integracji protez stałych, takich jak mosty, korony oraz inlays można alternatywnie również stosować wstępnie dozowane kapsułki. Materiał w kapsułkach Opti-Caps dozuje się w wyjątkowo łatwy sposób i miesza się jednorodnie bez powstawania pęcherzyków powietrza za pomocą mieszalników do kapsułek. Ponadto cement stomatologiczny można dozować bezpośrednio z kapsułki do ubytku lub korony zęba. Szczególnie do osadzania koron częściowo przeziernych w widocznym obszarze przeznaczone są cementy mocujące w różnych odcieniach, które można indywidualnie dopasować do kikuta zęba oraz zębów sąsiednich.
Już po krótkim czasie pacjent może ponownie przeżuwać, obciążając uzupełnienie. Jeśli proteza ma być najpierw zamocowana tylko tymczasowo, idealnie sprawdzi się w tej sytuacji tymczasowy cement stomatologiczny. Ponadto pomimo bardzo dobrych właściwości adhezyjnych tymczasowego cementu stomatologicznego, uzupełnienie można w każdej chwili łatwo usunąć.
Cementy do wykonywania tymczasowych wypełnień, jako podkłady lub do mocowania stałych lub tymczasowych protez mogą Państwo wygodnie zamówić online w atrakcyjnych cenach w sklepie Praxisdienst.