Aparaty elektrochirurgiczne
Urządzenia elektrochirurgiczne do cięcia i koagulacji tkanek
Aparat elektrochirurgiczny to urządzenie medyczne znane również jako diatermia chirurgiczna lub elektrokoagulator. W dzisiejszych czasach urządzenia elektrochirurgiczne należą do podstawowego wyposażenia na sali operacyjnej. Znajdują one również zastosowanie w praktyce ambulatoryjnej, gabinetach kosmetycznych oraz weterynarii. Diatermie chirurgiczne wykorzystują wpływ, jaki prąd zmienny o wysokiej częstotliwości wywiera na tkankę. Moc wyjściowa tych aparatów może się różnić.
Niektóre diatermie posiadają funkcję micro zmniejszającą moc wyjściową, jak np. aparat do elektrochirurgii MD I. W elektrochirurgii stosuje się zazwyczaj częstotliwości pomiędzy 300 kHz a 4 MHz, ponieważ prądy w tym zakresie częstotliwości wywołują w tkance efekt termiczny wykorzystywany w medycynie do cięcia i koagulacji. Efekt termiczny jest spowodowany zamianą energii elektrycznej na energię cieplną. Dzięki aparatom elektrochirurgicznym wysokich częstotliwości można wykonywać zabiegi zarówno monopolarne, jak i bipolarne.
Aby móc precyzyjnie wykorzystać ten efekt, elektrokoalgulator podłącza się do specjalnych elektrod elektrochirurgicznych. W zależności od rodzaju zastosowania, elektrody do elektrochirurgii różnią się kształtem i wielkością. Można na przykład rozróżnić jednorazowe i wielorazowe elektrody kulkowe, igiełkowe i pętelkowe.
Cięcie za pomocą elektrokautera
Cięcie tkanki za pomocą aparatu elektrochirurgicznego opiera się na gwałtownym podgrzaniu płynu tkankowego i powstającym w wyniku tego gwałtownym ciśnieniu pary, które powoduje rozerwanie ścian komórkowych i tkanki. Cięcie za pomocą elektrokautera ma wiele zalet: zapobiega krwawieniu, rozprzestrzenianiu się zarazków i chroni tkankę przed urazami mechanicznymi, co jest bardzo pomocne na sali operacyjnej.
Koagulacja za pomocą elektrokautera
Podczas koagulacji tkanka jest miejscowo ogrzewana powyżej temperatury wrzenia wody. Powolne ogrzewanie powoduje obkurczanie się tkanki i zagęszczanie lub odparowywanie istniejącego płynu tkankowego. Efekt ten jest wykorzystywany m.in. do zamykania mniejszych naczyń podczas zabiegów wykonywanych w chirurgii lub jest szczególnie skuteczny w leczeniu pajączków i naczyniaków.
Technika monopolarna
W elektrochirurgii rozróżnia się techniki monopolarne i bipolarne. Technika monopolarna znajduje szersze zastosowanie w dziedzinach medycyny. W technice tej niezbędne są 2 elektrody: elektroda neutralna o dużej powierzchni i elektroda aktywna o bardzo małej powierzchni styku. Prąd przepływa do ciała przez elektrodę czynną i wywołuje w tym miejscu pożądany efekt termiczny. Następnie jest odprowadzany od pacjenta przez elektrodę neutralną o dużej powierzchni, ale nie powoduje oparzeń ze względu na niską gęstość.
Technika bipolarna
W technice bipolarnej nie jest wymagana oddzielna elektroda neutralna. W tej technice, instrument podłączony do aparatu elektrochirurgicznego łączy w sobie elektrodę aktywną i neutralną. Tak jest np. w przypadku kleszczyków bipolarnych, gdzie jedna nóżka stanowi elektrodę czynną, a druga neutralną. Prąd przepływa więc tylko od jednej elektrody do drugiej w obrębie leczonej tkanki. Technika ta posiada wiele zalet i dlatego jest szczególnie popularna w przypadku drobnych zabiegów neurologicznych.
Różnica pomiędzy kauterem i aparatem elektrochirurgicznym
W przeciwieństwie do aparatu elektrochirurgicznego, gdzie prąd zmienny w tkance jest zamieniany na energię cieplną przez opór elektryczny tkanki i w ten sposób powoduje termiczną interakcję tkanki, kauter jest ogrzewany bezpośrednio prądem stałym. Ciepło jest przenoszone do tkanki przez końcówkę kautera, a do tkanki nie płynie prąd. Obecnie technika ta jest stosowana tylko wtedy, gdy należy unikać przepływu prądu przez ciało.
Aparaty i akcesoria do elektrochirurgii dostępne w niskiej cenie w Praxisdienst
W tej kategorii nasz sklep internetowy oferuje nowoczesne urządzenia medyczne i akcesoria umożliwiające wykonywanie zabiegów zarówno monopolarnych, jak i biopolarnych. Oprócz tego dostępne są zestawy akcesoriów elektrochirurgicznych do zastosowania w różnych specjalizacjach, jak np. chirurgiczna, dermatologiczna czy stomatologiczna. Takie zestawy medyczne zawierają nie tylko elektrody elektrochirurgiczne, lecz również rękojeść, kable i inne akcesoria.
Mają Państwo pytania odnośnie sprzetu medycznego, takiego jak np. diatermia chirurgiczna czy elekrody lub poszukują innnych produktów wielorazowych lub jednorazowych stosowanych w chirurgii, jak np. pęsety bipolarne? Nasz dział obsługi Klienta chętnie służy pomocą. W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji przez telefon, e-mail lub czat na żywo. Zapewniamy bezpieczne zakupy i szybką dostawę!