Zoofizjoterapia
Fizjoterapia zwierząt
Podobnie jak w medycynie ludzkiej, fizjoterapia odgrywa również ważną rolę w weterynarii dla prawidłowego funkcjonowania układu ruchu. Tę formę terapii stosuje się głównie u psów oraz koni jako uzupełnienie w leczeniu niektórych schorzeń ortopedycznych.
Za pomocą różnych metod można uwolnić napięcia, złagodzić ból i skrócić przebieg leczenia. Fizjoterapię stosuje się nie tylko w przypadku istniejących chorób, urazów, u starszych psów lub po operacjach, ale również w celu zapobiegania chorobom układu mięśniowo-szkieletowego. Celem fizjoterapii jest zatem utrzymanie i poprawa sprawności ruchowej zwierzęcia oraz jakości jego życia.
Masaże lecznicze
Masaż dla koni i psów jest jedną z najczęściej stosowanych metod terapeutycznych z zakresu fizjoterapii.
Metoda ta polega na oddziaływaniu na tkanki oraz mięśnie zwierzęcia za pomocą manualnego ucisku punktowego. Stosuje się ją w celu pozbycia się bolesnych napięć i zrostów. Jednocześnie dzięki ruchom podczas masażu skóra ulega ogrzaniu, co poprawia ukrwienie tkanki. Aby zwiększyć efekty leczenia u zwierzęcia, często stosuje się w fizjoterapii różne przyrządy wspomagające terapię manualną i odciążające terapeutę.
Jednym z takich praktycznych narzędzi jest przykładowo Richelli`s 3Dthumb. Ta profesjonalna pomoc terapeutyczna została zaprojektowana specjalnie do masażu mniejszych obszarów ciała, dzięki czemu można dotrzeć nawet do "punktów spustowych" w mięśniach głębokich psa. Ze względu na jego ergonomiczny kształt leży on dobrze w dłoni oraz optymalnie dopasowuje się do leczonych obszarów ciała psa. Dzięki temu przyrząd nie tylko wzmacnia efekt terapeutyczny, ale jednocześnie zapewnia krótszy czas leczenia.
Terapia ciepłem za pomocą promieniowania podczerwonego
Równie popularnym zabiegiem w fizjoterapii koni i psów jest terapia ciepłem z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego. Promieniowanie podczerwone przenika kilka milimetrów w głąb tkanki i wytwarza tam równomierne ciepło. W ten sposób wzrasta miejscowy przepływ krwi, mięśnie się rozluźniają. Lampa na podczerwień wspomaga również leczenie ostrych urazów, napięć lub chronicznych dolegliwości. W okolicach stawów i ścięgien terapia ciepłem nie tylko łagodzi ból, ale również poprawia przepływ limfy, co zapewnia szybsze usuwanie substancji zapalnych.
Lampa na podczerwień wiodącego producenta LID umożliwia precyzyjne pozycjonowanie światła, w celu osiągnięcia celowanego leczenia poszczególnych obszarów ciała. Lampa o mocy 250 W posiada zintegrowany reflektor przekazujący 90% energii w postaci promieniowania podczerwonego, zapewniając w ten sposób optymalne efekty leczenia.
Sprzęt i akcesoria do fizjoterapii psów
Oprócz praktycznych narzędzi do fizjoterapeutycznego leczenia koni i psów, w naszym sklepie znajdą Państwo również różne akcesoria, takie jak np. but na kopyto Cool Boot przeznaczony dla koni, ze zintegrowanym przyłączem wody marki Hippomed. Wewnątrz buta znajduje się system kilku przewodów zapewniających równomierne chłodzenie nogi konia. Dzięki temu but działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i obkurczająco m.in. w chorobach ścięgien, stawu pęcinowego czy kopyta.
Mają Państwo pytania odnośnie zoofizjoterapii lub poszukują konkretnego produktu? Nasz dział obsługi klienta chętnie służy pomocą! Zapraszamy do kontaktu z nami przez telefon, e-mail lub czat na żywo.