Lampy na podczerwień dla zwierząt
Promienniki podczerwieni oraz lecznicze lampy na podczerwień
W weterynarii stosuje się dwa rodzaje lamp podczerwonych. Weterynarze i hodowcy zwierząt używają lamp grzewczych w postaci promiennika podczerwieni w stajniach i kurnikach z młodymi zwierzętami, takimi jak prosięta, kurczęta, króliki oraz inne gryzonie. Natomiast w gabinecie weterynaryjnym czy klinice weterynaryjnej najczęsciej stosuje się modele wolnostojące posiadające specjalne funkcje. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią lampę na podczerwień dla każdego pacjenta w celu osiągnięcia optymalnego wyniku leczenia i pożądanego efektu.
Obszary zastosowania światła podczerwonego w weterynarii
Promienniki podczerwieni dla zwierząt służą głównie do podwyższania temperatury ciała młodych zwierząt, np. w hodowli kurcząt lub drobiu. Również u dorosłych i osłabionych zwierząt, np. po operacji, zachodzi konieczność wykorzystania zewnętrznego źródła ciepła w celu utrzymania temperatury ciała zwierzęcia na odpowiednim poziomie. Lampy różnią się od siebie mocą (liczbą watów) oraz możliwościami instalacji i montażu. Dodatkowe funkcje lampy grzewczej, takie jak timer, kosz ochronny oraz włącznik oszczędności baterii, mogą ułatwiać użytkowanie i zwielokratniać możliwości zastosowania.
Prawidłowa instalacja lamp na podczerwień
Lampy na podczerwień mogą osiągać wysoką temperaturę w zależności od mocy, dlatego też należy przestrzegać minimalnej odległości od wyściółki określonej przez producenta. Zwykle jest to ok. 60 cm. Lampy z czerwonym światłem oraz promienniki mogą być również wyposażone w zegar sterujący, tzw. timer, co sprawia, że włączają się np. tylko w nocy lub świecą w regularnych odstępach czasu co 2 – 4 godziny. Zaleca się zamocowanie promiennika w taki sposób, aby zwierzęta miały możliwość schronienia się przed promieniującym ciepłem. W ten sposób można uniknąć urazów skóry i przegrzania zwierzęcia.
Podczas montażu w obudowie zewnętrznej powinno być dostępne gniazdo zabezpieczone przed wodą i wilgocią, aby uniknąć uszkodzenia promiennika i lampy. Zaleca się również umieszczenie promiennika w miejscu możliwie jak najbardziej chronionym przed wpływami środowiska.
Lampy podczerwone stosowane w fizjoterapii zwierząt
W przypadku urazów lub napięć mięśniowych, zwłaszcza w okolicy pleców, w celu uzyskania łagodnego i skutecznego leczenia zaleca się stosowanie ciepła wytwarzanego przez lampę światła czerwonego lub lampę światła podczerwonego. Wytworzone ciepło wspomaga lepsze ukrwienie skóry i mięśni oraz ma pozytywny wpływ na cały organizm zwierzęcia.
W celu ukierunkowanego leczenia napiętych obszarów, lampę na podczerwień kieruje się na napięty obszar mięśniowy, dzięki czemu zostaje on rozluźniony, a zrosty powięzi rozluźnia się poprzez celowane ruchy dłoni.
Weterynaryjne maty grzewcze
Maty grzewcze stosuje się w weterynarii, aby zapobiec wychłodzeniu osłabionych pacjentów, których metabolizm jest czasowo zaburzony. Szczególnie po podaniu narkozy często konieczne jest zastosowanie zewnętrznego źródła ciepła w celu utrzymania temperatury ciała zwierzęcia. Mata grzewcza nie tylko wspomaga krążenie i działa rozgrzewająco, ale również rozluźnia mięśnie, a tym samym zmniejsza ryzyko kontuzji po długich operacjach.
Niektóre maty grzewcze wyposażone są w indywidualnie regulowany termostat, aby precyzyjnie ustawiać wymaganą temperaturę. Pozwala to na aktywne zapobieganie przegrzaniu lub wychłodzeniu zwierząt.
Promienniki i lampy grzewcze w niskich cenach
W naszym asortymencie znajdą Państwo szeroki wybór lamp i mat grzewczych służących do leczenia za pomocą ciepła w weterynarii i fizjoterapii zwierząt i zapewniających widoczne efekty terapeutyczne. Oprócz wysokiej jakości lamp na podczerwień oraz mat grzewczych, oferujemy Państwu również odpowiednie akcesoria, takie jak np. termostaty służące do indywidualnej regulacji temperatury, jak również promienniki. Mają Państwo pytania odnośnie lamp podczerwonych lub poszukują konkretnego produktu? Nasz dział obsługi klienta chętnie służy pomocą! Zapraszamy do kontaktu z nami przez telefon, e-mail lub czat na żywo.