Niebezpieczne pasożyty na łąkach i w lasach
Kleszcze stają się aktywne przy temperaturze utrzymującej się przez kilka dni powyżej 7°C. Są to bardzo wytrzymałe i odporne pasożyty z rzędu roztoczy. Ektopasożyty żywią się krwią kręgowców - przede wszystkim krwią ludzi - ale także psów, kotów, koni, ptaków, szczurów i przeżuwaczy.
W Polsce występuje ok. 20 gatunków różnych gatunków kleszczy. Najczęściej można spotkać kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus). Kleszcze polują aktywnie lub czają się na roślinach, w krzakach lub podszyciu lasu i czekają, aż kot lub pies przejdzie obok. Jest więc bardzo prawdopodobne, że po spacerze na łące lub w lesie psy i koty przyniosą ze sobą do domu małego pasożyta.
Kleszcze potrafią być niezwykle niebezpieczne, ponieważ są w stanie przenosić niebezpieczne choroby na zwierzęta domowe. Ukąszenie kleszcza może skutkować takimi chorobami, jak np. kleszczowe zapalenie opon mózgowych lub borelioza. Im dłużej kleszcz tkwi w ciele, tym większe jest ryzyko przeniesienia choroby na zwierzę. Z tego względu należy usunąć kleszcza tak szybko, jak to możliwe.
Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?
Istnieje wiele sposobów ochrony psów i kotów przed kleszczami. Kiedy biegające luzem koty i psy wracają do domu po spacerze, warto sprawdzić, czy nie mają kleszczy. Ze względu na gęste futro zwierzęcia pasożyt potrzebuje zazwyczaj dużo czasu, aby znaleźć odpowiednie miejsce na ciele ofiary do wkłucia i ssania. Dlatego też to jest najlepszy czas na znalezienie kleszcza u zwierzęcia i usunięcie go bez szkody dla psa czy kota.
Aby bezpiecznie usunąć krwiopijne pasożyty, należy użyć odpowiedniego narzędzia. Przykładowo pęsety przeznaczone do usuwania kleszczy posiadają zazwyczaj drobne końcówki umożliwiające usunięcie w całości również larwy kleszcza.
Do zabezpieczania psów i kotów przed kleszczami stosuje się również preparaty typu spot-on. Te środki ochronne przeciw kleszczom dzielą się na repelenty (środki odstraszające) oraz środki zwalczające pasożyty. Repelenty odstraszają kleszcze, natomiast te drugie zabijają je, zanim zdążą one ukąsić naszego pupila.
W Praxisdienst znajdą Państwo m.in. naturalne środki ochronne przeciw owadom wiodącego producenta cdVet stanowiące dobrą alternatywę dla chemicznych środków przeciw insektom dla psów i kotów i zapewniające również długotrwały efekt.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze mogę przenosić boreliozę lub zapalenie opon mózgowych nie tylko na ludzi, ale także na psy, koty, konie oraz inne zwierzęta. W rzeczywistości istnieje większe ryzyko przeniesienia patogenów anaplazmozy oraz babeszjozy. Faktem jest jednak, że wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze mogą prowadzić do wystąpienia poważnych objawów chorobowych.
Koty wydają się być w znacznym stopniu odporne na boreliozę oraz kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W przypadku psów dostępna jest już szczepionka przeciw patogenom wywołującym boreliozę, ale nie każdy lekarz weterynarii poleca ją bez zastrzeżeń. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć, czy szczepienie danego zwierzęcia ma sens. Ponadto tzw. szczepionka przeciw kleszczom nie chroni przed wirusami kleszczowego zapalenia opon mózgowych.
Na rynku dostępne są testy do wykrywania bakterii boreliozy u kleszcza, jak również testy umożliwiające wykrycie bakterii bezpośrednio u psa, np. test na boreliozę. Pozwala to na zastosowanie profilaktycznej terapii antybiotykowej u zwierzęcia już we wczesnym etapie choroby.