Pobieranie krwi żylnej z BD Vacutainer
Tak jak inne znane marki, również Becton Dickinson oferuje niezawodny i bezpieczny, zamknięty system pobierania krwi. Dzięki połączeniu różnych komponentów nie tylko zapewnia on ochronę przed przypadkowym zakłuciem igłą, lecz również umożliwia precyzyjną i rzetelną analizę pobranych próbek krwi.
W przeciwieństwie do systemów wykorzystujących technikę aspiracyjną, jak np. S-Monovette, BD Vacutainer wykorzystuje technikę próżniową. Probówki BD Vacutainer po prawidłowym umieszczeniu w odpowiednim uchwycie jednorazowym napełniają się samoczynnie ze względu na panujące w nich podciśnienie.
Pozbawiona ryzyka punkcja żyły z igłami bezpiecznymi BD Vacutainer
Ochrona przed przypadkowym zakłuciem igłą to dla profesjonalistów medycznych szczególnie ważna kwestia. Z tego względu marka BD oferuje użytkownikom różne systemy do wykonywania punkcji, w których zużytą igłę można zabezpieczyć za pomocą odpowiedniego mechanizmu. Korzystanie z nich jest również korzystne dla pacjenta - specjalny szlif oraz opatentowana powłoka kaniuli pozwalają na łagodne przebicie skóry i powodują jedynie niewielki ból.
Igły do pobierania krwi z osłonką ochronną
Łatwe i bezpieczne pobranie krwi żylnej umożliwiają sterylne igły do pobierania krwi BD Vacutainer. Są one wyposażone w dwie osłonki ochronne. Kolorowa osłonka chroni górny koniec igły, który ma kontakt z krwią pacjenta, a biała osłonka zabezpiecza jej dolny koniec, którym przebija się korek probówki BD Vacutainer.
Szczególnie chętnie wybierana jest igła bezpieczna BD Vacutainer® Eclipse™ Signal™. Jest ona wyposażona w okienko wzierne, pozwalające natychmiasto po punkcji stwierdzić, czy wkłucie zostało wykonane prawidłowo. Przy właściwym umiejscowieniu igły w żyle widoczny jest przepływ krwi do kaniuli. Po zakończeniu zabiegu osłonkę zabezpieczającą można jedną ręką nałożyć na zużytą igłę, aby zapobiec przypadkowemu zakłuciu.
Igły motylkowe z wbudowanym mechanizmem bezpieczeństwa
Do podawania krótkotrwałych infuzji do 2 godzin lub pobierania krwi z trudnych do odnalezienia żył polecamy natomiast igły motylkowe. Optymalny szlif i opatentowana powłoka na ich kaniuli pozwalają na łagodne wykonanie punkcji. Dzięki drenowi o długości 30 cm motylki BD Vacutainer umożliwiają użytkownikowi dużą swobodę ruchów.
Tego rodzaju igły do pobierania krwi dostępne są z różnymi mechanizmami bezpieczeństwa. Igła motylek BD Safety-Lok™ posiada osłonkę nasuwaną na zużytą igłę, natomiast igła motylkowa BD Vacutainer® Push Button wyposażona jest w przycisk do automatycznego wycofywania kaniuli z żyły, która następnie chowa się w obudowie zestawu.
Szeroka gama probówek do pobierania krwi BD Vacutainer
Aby udostępnić profesjonalistom medycznym odpowiednie probówki z właściwym dodatkiem chemicznym do każdej analizy próbki krwi, marka BD produkuje szeroką gamę probówek do pobierania krwi. Stanowią one najważniejszy komponent systemu BD Vacutainer. Niezależnie od wybranego dodatku, prawie wszystkie probówki Vacutainer wyposażone są w kodowany kolorem korek Hemogard. Jest to rodzaj bezpiecznego zamknięcia, zapewniającego skuteczną ochronę przed kontaktem z krwią pacjenta.
Podczas zabiegu korek przebija się końcem igły wyposażonym w zawór bezpieczeństwa, który uwalnia próżnię z probówki i powoduje jej automatyczne napełnianie krwią. Wewnętrzne ścianki probówki są sterylne i przy napełnieniu właściwą objętością pozwalają na optymalne zmieszanie się krwi z dodatkiem i tym samym jej rzetelną analizę. Pojemność probówek zależy od wybranej wersji i mieści się w zakresie od 1,8 ml do 10 ml. Aby umożliwić jednoznaczne przyporządkowanie próbki do danego pacjenta, wszystkie dostępne w naszym sklepie probówki Vacutainer posiadają papierową etykietę do opisu.
Ze względu na to, że wymogi odnośnie pobierania kwi w pediatrii często rożnią się od tych dla pacjentów dorosłych, Becton Dickinson oferuje odpowiednie probówki pediatryczne o pojemności od 1,6 ml do 3 ml. Te probówki do pobierania krwi u dzieci zostały zaprojektowane z uwzględnieniem wymagań dla pediatrycznego poboru krwi i umożliwiają optymalne postępowanie z krwią małego pacjenta.
Odpowiednie akcesoria do systemu BD Vacutainer
Ostatni element konieczny do pobierania krwi za pomocą tego systemu stanowią uchwyty jednorazowe BD Vacutainer. Służą one jako połączenie między igłą bezpieczną i probówką do pobierania krwi. Aby uwolnić próżnię z probówki i aktywować przepływ krwi, probówki wsuwa się do uchwytu, aż do momentu przebicia korka przez dolny koniec igły.
Ponieważ wszystkie igły BD Vacutainer są wyposażone w złącze Luer-Lock, można je bez problemu połączyć z uchwytem. Marka oferuje również dostępne osobno adaptery Luer, które umożliwiają połączenie innego zestawu do pobierania krwi z końcówką Luer z uchwytem i probówką BD Vacutainer. Specjalny zawór na adapterze Luer pozwala na napełnianie wielu probówek jedna po drugiej.
W ofercie BD dostępne są także uchwyty z wbudowanym adapterem, przeznaczone dla użytkowników preferujących uniwersalne igły do pobierania krwi. Do gabinetów, w których korzysta się z zestawów z końcówką Luer-Lock, oferujemy uchwyty z niebieskim adapterem Luer-Lock. Jeśli użytkownicy chętniej pracują z zestawami z końcówką Luer, można również zakupić odpowiedni uchwyt z wbudowanym adapterem Luer.
Potrzebują Państwo dalszych informacji odnośnie systemu BD Vacutainer lub mają pytania odnośnie akcesoriów? Nasz sympatyczny dział obsługi Klienta jest do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu +48 22 48 13 800 lub poprzez adres mailowy info@praxisdienst.pl.
Jaka jest różnica między złączem Luer i Luer-Lock?
W medycynie, a szczególnie w obszarze infuzji i iniekcji, rozróżnia się złącza Luer i Luer-Lock. Często nazywane są również końcówkami żeńskimi (Luer) lub męskimi (Luer-Lock). Końcówki Luer umożliwiają połączenie wciskane, a końcówki Luer-Lock dodatkowo także możliwość zablokowania połączenia poprzez wkręcenie. Oba rodzaje końcówek muszą spełniać określone standardy, co przekłada się na kompatybilność produktów różnych marek.
Złącza Luer-Lock uważane są za bezpieczniejsze i dlatego częściej korzysta się z nich np. podczas wstrzykiwania lepkich substancji, takich jak testosteron. Połączenie wkręcane pozwala zapobiec rozłączeniu się elementów pod wpływem dużego ciśnienia. Złącza Luer natomiast doskonale sprawdzą się do podawania standardowych iniekcji. W tym systemie elementy można szybko połączyć ze sobą, a konstrukcja w formie ściętego stożka zapewnia wystarczające bezpieczeństwo pracy przy takich wskazaniach.
Szczególnie w przypadku igieł jednorazowych system Luer-Lock wymaga dobrego przyjrzenia się. Wiele igieł iniekcyjnych można dowolnie łączyć z końcówkami Luer lub Luer-Lock. Jeśli igły są kompatybilne z systemem Luer-Lock, na ścięciu stożka znajdują się dwie niewielkie wypustki. Blokują się one w rowkach gwintu złącza Luer-Lock i dzięki temu zapewniają stabilność połączenia.