Lecznicze działanie PRP
Zamiast sięgać po zawierające substancje chemiczne leki, wielu lekarzy różnych specjalizacji stosuje obecnie PRP jako środek pomocniczy przy różnych chorobach układu ruchu czy też przeciwko wypadaniu włosów. PRP, czyli Platelet Rich Plasma, to osocze bogatopłytkowe, które pozyskuje się z krwi żylnej pacjenta poprzez jej wirowanie w specjalnych probówkach do PRP.
Płytki krwi zawierają dużą ilość różnych autologicznych czynników wzrostu oraz cytokin. Aby je uwolnić, płytki krwi należy najpierw aktywować. Proces ten można wywołać w sposób fizjologiczny lub też sztucznie.
Czynniki wzrostu posiadają właściwości regeneracyjne i przeciwzapalne, dlatego można je stosować w leczeniu wielu chorób oraz w kontekście szerokiej gamy terapii w medycynie estetycznej.
Aby zwiększyć skuteczność terapii PRP, przed wstrzyknięciem można dodatkowo połączyć mieszankę autologicznego osocza z lekami, środkami homeopatycznymi, witaminami lub kwasem hialuronowym.
Ta terapia opiera się na znanej od dawna metodzie leczenia własną krwią, w ramach której z żyły w ramieniu pacjenta pobiera się około 5 ml krwi, przygotowuje się ją i wstrzykuje w inne miejsce ciała, najlepiej w pośladek (domięśniowo). Krew wstrzyknięta do innej części ciała jest postrzegana przez układ odpornościowy jako ciało obce, co powoduje pobudzenie własnych mechanizmów obronnych organizmu. Dlatego leczenie własną krwią jest uważane za nieswoistą terapię stymulującą i stosowane w przypadku takich dolegliwości, jak reakcje alergiczne, choroby skóry i wiele innych.
Probówki do PRP w różnych wersjach
W zależności od osobistych preferencji i wskazań, można wybrać jedną z dwóch różnych probówek do wytwarzania PRP. Dla użytkowników, którzy chcieliby mieć możliwość włączenia do PRP niewielkiej ilości czerwonych krwinek, dostępne są probówki do PRP bez żelu. Zawierają one antykoagulant - cytrynian sodu, który zapobiega krzepnięciu krwi w probówce.
Ci, którzy chcą zapewnić sobie korzyści płynące z zastosowania czystego PRP w wysokim stężeniu, mogą skorzystać z probówek z antykoagulantem i żelem separującym komórki. Żel tworzy niezawodną barierę pomiędzy czerwonymi płytkami krwi a osoczem, dzięki czemu te dwa składniki krwi nie mogą się ponownie zmieszać. Pozwala to również na łatwiejsze i szybsze pobranie osocza.
Przy wyborze odpowiednich probówek do PRP należy zwrócić uwagę na to, aby były dopuszczone do użytku jako wyrób medyczny. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że wytwarzane produkty zawierają dużą ilość czynników wzrostu, a tym samym osiągnąć zadowalający efekt terapii. Normalne probówki do osocza, niezależnie od tego, czy zawierają żel separujący, czy też nie, nie nadają się do pozyskiwania osocza bogatopłytkowego.
Pozyskiwanie PRP w wirówce
Pozyskanie osocza bogatopłytkowego możliwe jest bez konieczności angażowania laboratorium medycznego, bezpośrednio we własnym gabinecie. Potrzebna jest tylko odpowiednia wirówka i specjalnie przygotowane probówki.
Ze względu na różną masę poszczególnych składników krwi, w wirówce oddzielają się one od siebie warstwami i w razie potrzeby mogą być pobierane oddzielnie. Po wirowaniu przez ok. 10 minut przy 1300-2600 g krew pełna rozdziela się na erytrocyty, osocze ubogopłytkowe i osocze bogatopłytkowe.
W zależności od zabiegu PRP można pobrać, a następnie odpowiednio wykorzystać za pomocą jednorazowej kaniuli i strzykawki. Jeśli jest to konieczne, możliwe jest także jego dalsze przetwarzanie.
Przy zakupie odpowiedniej wirówki należy upewnić się, że posiada ona rotor wychyłkowy i jest przystosowana do wirowania probówek o pojemności 15 ml. W zależności od rodzaju probówki, należy również zwrócić uwagę na to, czy wirówka osiąga wymagane prędkości maksymalne.
Terapia PRP w różnych dziedzinach
Dzięki szerokiej skuteczności PRP wielu specjalistów z dziedziny medycyny i stomatologii stosuje je obecnie w leczeniu różnych obrazów klinicznych, uzyskując dobre wyniki. Często stanowi ono naturalną alternatywę dla środków wytwarzanych sztucznie, a także jest łatwiej akceptowane przez pacjentów niż leki, które zwykle mają wiele możliwych skutków ubocznych.
Dermatologia/Medycyna estetyczna
- Zatrzymanie wypadania włosów
- Napinanie i ujędrnianie skóry
- Usuwanie trądziku i niedoskonałości
Ortopedia i medycyna sportowa
- Terapia ścięgien i chrząstek oraz infiltracja
- Przy urazach ścięgien, więzadeł i mięśni
- Łagodzenie bólu stawów
Stomatologia
- Implantologia
- Podnoszenie dna zatoki szczękowej
- Leczenie dziąseł
Chirurgia/Medycyna wewnętrzna
- Przy owrzodzeniach różnego rodzaju
- Pomocniczo przy gojeniu ran pooperacyjnych
- W ramach leczenia własną krwią
Urologia
- Leczenie zaburzeń erekcji
- Leczenie chorób dolnych dróg moczowych
- Poprawa stanu zdrowia w chorobie Peyroniego
Ginekologia
- Leczenie chorób układu moczowo-płciowego
- Leczenie ran po operacjach ginekologicznych
- Regeneracja tkanek pochwy
Probówki Vacusera PRP marki disera w naszej ofercie
Probówki Vacusera PRP marki disera dostępne są w naszej ofercie w dwóch wersjach - z żelem separującym lub bez. Są one dopuszczone do użytku jako wyrób medyczny klasy IIb i gwarantują otrzymanie czystego produktu końcowego w wysokiej jakości. Pozyskiwanie osocza bogatopłytkowego jest dzięki nim wyjątkowo łatwe i nie istnieje ryzyko kontaminacji.
Każdy zestaw zawiera trzy probówki. Niezależnie od wybranej wersji, dwie probówki do PRP zawierają roztwór cytrynianu sodu, który zapobiega koagulacji pobranej krwi. Trzecia probówka, tzw. probówka resuspensyjna, służy do zbierania uzyskanego koncentratu. Przechowywanie autologicznego koncentratu krwi w probówce resuspensyjnej gwarantuje homogeniczność produktu przez czas do 60 minut.
W razie potrzeby probówki do PRP dostępne są także jako praktyczne zestawy do PRP, obejmujące wszystkie akcesoria potrzebne do jego pozyskania, przetworzenia oraz iniekcji.
Kompetentne doradztwo
Nasze osoby kontaktowe chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące PRP i jego pozyskiwania, a także doradzą w kwestii niezbędnych akcesoriów i materiałów zużywalnych.
Sam Selzner (technik medyczny) & Anne-Catherine Fadler (manager produktu)
Telefon: +48 22 48 13 800 | E-mail: info@praxisdienst.pl