Syncytialny wirus oddechowy - RSV

Syncytialny wirus oddechowy - RSV

Zarówno na świecie, jak i w Polsce odnotowuje się aktualnie gwałtowny wzrost zachorowań na wirusa RSV. Duża liczba zakażeń przebiega w sposób ciężki i kończy się przyjęciem do szpitala, zwłaszcza u małych dzieci. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że taki stan utrzyma się do końca okresu jesienno-zimowego i ostrzega przed niebezpieczeństwem wystąpienia potrójnej epidemii, wirusa RSV, grypy oraz COVID-19.

Czym charakteryzuje się wirus RSV?


Rodzaj patogenu

Wirus RSV jest wirusem RNA, należącym do rodziny Pneumoviridae (rodzaj Orthopneumovirus), posiadającym dwuwarstwową otoczkę lipidową zawierającą glikoproteiny F i G o silnym działaniu immunogennym. Ze względu na różnice antygenowe dotyczące białka G wyróżnia się dwa typy wirusa RSV - typ A i B. Oba szczepy wirusa krążą jednocześnie, zazwyczaj dominuje jednakże typ A.


Wirus RS występuje na całym świecie i atakuje górne i dolne drogi oddechowe zarówno u dzieci, jak i u pacjentów dorosłych. Jest jednak uważany za częstą przyczynę zakażeń układu oddechowego u niemowląt, zwłaszcza u wcześniaków. Pod względem sezonowości i objawów zakażenie RSV jest bardzo podobne do typowej grypy.


Dalsze informacje odnośnie wirusa RSV oraz inne aktualności z zakresu ochrony zdrowia znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Droga przenoszenia wirusa

Wirus RSV najczęściej przenoszony jest drogą kropelkową z osoby chorej zarażającej na inną osobę, która miała z nią kontakt. Wnika on do organizmu najczęściej poprzez błony śluzowe nosa i spojówki


Nie można również wykluczyć pośredniej drogi przenoszenia wirusa poprzez powierzchnie, przedmioty i dłonie. W wydzielinach z dróg oddechowych wirus RS może przetrwać na rękach przez 20 minut. Na papierowych ręcznikach i bawełnianych fartuchach utrzymuje się do 45 minut, natomiast na jednorazowych rękawiczkach, stetoskopach i plastikowych powierzchniach może przeżyć nawet kilka godzin. Dlatego też szczególnie personel medyczny może przyczynić się do szybkiego rozprzestrzeniania się choroby, nawet w postaci zakażenia szpitalnego, jeśli w placówce nie przestrzega się odpowiedniej higieny.


Czas inkubacji i zdolność do zakażania

Okres inkubacji wynosi 2-8 dni. Zdolność do zakażania pojawia się już po upływie 1 dnia od zarażenia, jeszcze przed wystąpieniem objawów. Uważa się, że osoby, u których stwierdzono infekcję wirusem RSV, mogą zarażać innych przez okres od 3 do 8 dni. U pacjentów immunokompetentnych objawy ustępują zwykle w ciągu tygodnia. Z kolei wcześniaki, noworodki, pacjenci z niedoborem odporności lub w stanie immunosupresji mogą walczyć z wirusem RS przez kilka tygodni, a czasami nawet miesięcy.

Objawy kliniczne infekcji wirusem RSV

W zależności od nasilenia zakażenia wirus może dawać objawy zwykłej infekcji dróg oddechowych aż do wymagającej podawania tlenu choroby dolnych dróg oddechowych, ale w pojedynczych przypadkach może też przebiegać bezobjawowo. Pierwotne zakażenia wirusem wykazują w większości przypadków wyraźne objawy kliniczne. Szczególnie u niemowląt w pierwszych miesiącach życia zakażenie objawia się zapaleniem oskrzeli, płuc lub tchawicy.


 • Objawy grypopodobne, takie jak przeziębienie, gorączka i ból gardła
 • Kaszel i świszczący oddech, aż do zaburzeń oddychania włącznie
 • Przyspieszony oddech (z zajęciem dolnych dróg oddechowych)
 • Szmery podczas oddychania
 • Zimna i blada skóra


Diagnostyka

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób zakaźnych, również w RSV istotną rolę odgrywa wywiad lekarski w postaci obrazu klinicznego przy uwzględnieniu wieku pacjenta. W szczególności badanie fizykalne (badanie nosogardzieli i uszu przy pomocy latarki diagnostycznej, palpacja węzłów chłonnych na szyi i osłuchiwanie płuc za pomocą stetoskopu) może dostarczyć dalszych wskazówek dotyczących stopnia ciężkości infekcji.

Ze względu na objawy podobne do innych infekcji dróg oddechowych, do uzyskania całkowitej pewności odnośnie występowania zakażenia wirusem RSV konieczne jest wykrycie patogenu. Badania na jego obecność należy przy tym wykonać niezwłocznie, aby skutecznie zapobiegać zakażeniom szpitalnym wirusem RSV i móc jak najszybciej rozpocząć terapię. W pierwszej kolejności zaleca się wykonanie szybkiego testu immunograficznego. Z jego pomocą wstępny wynik rozpoznania można uzyskać już w czasie wizyty lekarskiej. W naszym sklepie znajdą Państwo szybkie testy RSV różnych producentów, wykrywające antygeny wirusa RSV m.in. w próbce wymazu z jamy nosowo-gardłowej w ciągu 10 do 15 minut. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego zaleca się jednakże dalszą diagnostykę laboratoryjną przy użyciu metody RT-PCR.

Szybkie testy na wirusa RSV

nal von Minden

NADAL® RSV Test

€ 119,79 netto
€ 119,79 brutto
möLab

Test RSV

€ 52,49 netto
€ 52,49 brutto
Cena regularna 60,49 €

Odpowiednie środki zapobiegawcze

Stop zakażeniom szpitalnym wirusem RSV
Środki do dezynfekcji

Środki do dezynfekcji rąk

Paul Hartmann

Sterillium Virugard

od € 1,95 netto
od € 1,95 brutto
Dr. Schumacher

Aseptoman Viral

od € 3,49 netto
od € 3,49 brutto
B. Braun Petzold

Softa-Man acute

od € 2,09 netto
od € 2,09 brutto
*plus VAT
Zaloguj się
To enable login with Google, you have to allow it in the dialog for cookie settings: Ustawienia plików cookie
Język & waluta
Polski
 • Deutsch
 • Nederlands
 • Français
 • English
 • Polski
 • Español
 • Italiano
EUR
 • EUR
 • USD $
 • CHF Fr.
 • GBP £
 • DKK Kr.
 • SEK kr
 • PLN
Wybierz specjalność

Praxisdienst oferuje szeroki wybór produktów medycznych. Aby uzyskać dostęp do profesjonalnych produktów, proszę wybrać specjalność.


Kategorię w nagłówku można zmienić w dowolnym momencie.

Wpisz, aby zobaczyć wyniki...
Grupy produktów
  Treści
  Z Twoich list zapamiętanych produktów ()
   Produkty pasujące do szukanej frazy ()
    Pokaż wszystkie produkty
     Ostatnio oglądane
      Ostatnio kupione produkty