Wytrawiacze
Materiały do wytrawiania szkliwa i zębiny stosowane w gabinetach stomatologicznych
Do wytrawiania szkliwa i zębiny stosuje się różne wytrawiacze aktywne chemiczne w celu wstępnego przygotowania powierzchni zębiny. Żel lub płyn wytrawiający składa się zwykle z kwasu fosforowego o stężeniu 35%. Nakłada się go cienką warstwą na ząb. Po krótkim czasie schnięcia zębina zostaje uwolniona od substancji mineralnych i w ten sposób nadaje się do przyjęcia primerów, systemów wiążących (bondów) oraz materiałów do wypełnień, takich jak na przykład kompozyt.
Technika adheyzjna
W stomatologii technika adhezyjna opisuje metodę łączenia, w której kompozyt lub korony są wstawiane lub klejone. Po usunięciu z ubytku próchnicy na powierzchnię zęba nanosi się specjalny kwas. Kwas fosforowy sprawia, że szkliwo zęba staje się szorstkie. Ponadto usuwa on warsrtwę mazistą z zębiny. Kwas powininen pozostać na zębie jedynie przez kilka sekund. Następnie należy go usunąć za pomocą wody i powietrza, nie pozostawiając żadnych pozostałości. Na koniec, w zależności od zastosowanego systemu, do ubytku nanosi się 1 lub 2 komponenty laku.
Technika wytrawiania kwasem
Technika wytrawiania kwasem jest metodą stosowaną w gabinecie stomatologicznym do terapii wypełnień lub profilaktyki próchnicy (lakowanie). Jej celem jest połączenie szkliwa z tworzywem sztucznym. Powierzchnia szkliwa w pierwotnym stanie posiada stosunkowo mało struktury i jest gładka. Z tego względu tworzywo sztuczne nie utrzymałoby się bez uprzedniego wytrawiania szkliwa. Jeśli jednak wierzchnia warstwa szkliwa zostanie chemicznie usunięta za pomocą kwasu fosforowego, powstanie szorstka, mikroporowata powierzchnia szkliwa, która umożliwia przyleganie materiału wypełniającego do zęba. Aby uzyskać optymalną powierzchnię, zaleca się wytrawianie przez 30 sekund. Następnie ostrożnie i całkowicie usuwa się kwas za pomocą strumienia powietrza/wody. Ząb powininen pozostać suchy. W tym celu można wykorzystać koferdam (ślinochron). Aby leczenie zakończyło się sukcesem, powierzchnia wytrawiania w żadnym wypadku nie może zetknąć się ze śliną lub błoną śluzową. Nie wolno jej również dotykać palcami. W przeciwnym razie wytrawiona warstwa zostanie zniszczona i nie będzie można w pełni zagwarantować jej przyczepności.
W naszym sklepie znajdą Państwo nie tylko szeroki asortyment żeli do wytrawiania szkliwa i zębiny, lecz również igły aplikacyjne do dokładnego dozowania.
Wytrawiacze w postaci płynu lub żelu stosowane w stomatologii
Preparaty do wytrawiania są opcjonalnie dostępne w postaci żelu lub płynu. Wytrawiacz iBOND Etch Gel na bazie kwasu ortofosforowego o stężeniu 35 % jest zabarwiony na niebiesko, zapewniając tym samym lepszą widoczność. Wystarczy nałożyć na ząb jedynie jedną warstwę żelu, aby zapewnić niezawodną przyczepność do szkliwa oraz zębiny. Jednorodna warstwa jednoskładnikowego środka wiążącego sprawia, że nie zachodzi konieczność jego wydmuchiwania. iBond Self-Etch umożliwia wytrawianie, gruntowanie, łączenie oraz desensybilizację w jednym kroku roboczym.
Użytkownikom preferującym użycie płynu do wytrawiania podczas pracy polecamy Vococid. Produkt ten doskonale nadaje się do wytrawiania szkliwa lub stosowania w technice total etch.
Płyn na bazie kwasu ortofosforowego (36,1%) dostępny jest w zestawie z 2 buteleczkami à 3 ml i nadaje się do kondycjonowania zębiny w technice adhezyjnej. Nakładanie płynu odbywa się za pomocą praktycznych końcówek, a jego niebieskie zabarwienie umożliwia niezawodną kontrolę aplikacji.
W naszym sklepie internetowym oferujemy żele do wytrawiania renomowanych producentów, takich jak Vovo, HARVARD Dental czy 3M Espe, a także odpowiednie akcesoria, takie jak końcówki aplikacyjne czy pojemniczki typu dappen dish. Mają Państwo pytania odnośnie materiałów wiążących lub poszukują konkretnego produktu? Nasz dział obsługi klienta chętnie służy pomocą! Zapraszamy do kontaktu z nami przez telefon, e-mail lub czat na żywo.
Redakcja: Elke Nieder, Marina Weber