Maseczki ochronne do noszenia w czasie pandemii koronawirusa
Od momentu wybuchu epidemii SARS-CoV-2 i rozprzestrzenienia się wirusa na całym świecie, noszenie na twarzy jednorazowej maseczki ochronnej stało się jednym z najważniejszych środków do walki z koronawirusem. W zależności od rodzaju maseczki można osiągnąć różny stopień ochrony. Generalnie przy zastosowaniu w medycynie maseczki dzieli się na klasyczne maseczki ochronne (chirugiczne) oraz półmaski filtrujące (maski FFP).
Maseczki ochronne (chirurgiczne)
Medyczne maseczki ochronne, nazywane również chirurgicznymi, zazwyczaj składają się z 3 warstw specjalnej włókniny i w zależności od wersji, mocowane są na twarzy za pomocą troków lub gumek. Maseczki tego rodzaju przeznaczone są do stosowania podczas badań, zabiegów i na bloku operacyjnym i służą do ochrony personelu medycznego oraz pacjenta. Maseczki chirurgiczne mają podwójne działanie - z jednej strony zatrzymują wydychane kropelki wydzielin, które mogłby być szkodliwe dla pacjenta, a z drugiej strony zapobiegają kontaktowi personelu medycznego z często rozpryskującymi się płynami ustrojowymi.
Jednorazowa maseczka ochronna dopuszczona do obrotu na terenie Unii Europejskiej musi nie tylko posiadać oznaczenie CE, lecz również spełniać wymogi normy EN 14683. Rozróżnia się maseczki typu I z filtrem bakteryjnym zatrzymującym co najmniej 95% bakterii oraz maseczki typu II z filtrem zatrzymującym co najmniej 98 % bakterii. Maseczki chirurgiczne, które dodatkowo są odporne na przesiąkanie, posiadają oznaczenie typu IIR, informujące o tym, że materiał maseczki nie przepuszcza żadnych płynów z zewnątrz przy ciśnieniu natrysku min. 16 kPa.
Maseczki ochronne dostępne są nie tylko w powszechnie wykorzystywanych w obszarze medycznym kolorach, czyli niebieskim, zielonym lub białym, lecz również w innych atrakcyjnych wersjach kolorystycznych, np. czarnej lub różowej. Ponieważ codzienne noszenie maseczki może powodować podrażnienie skóry twarzy, dla użytkowników o wrażliwym typie skóry dostępne są także specjalne maseczki dla skóry skłonnej do podrażnień, np. Foliodress Mask Comfort Special. Nasz internetowy sklep medyczny Praxisdienst oferuje maseczki jednorazowe oraz szeroki wybór innych produktów do ochrony osobistej w atrakcyjnych cenach.
Maski FFP
Maska FFP to maska do ochrony dróg oddechowych zakrywająca usta i nos. Specjalny kształt maski, dopasowany do anatomii twarzy, zapewnia większą szczelność niż w przypadku medycznej maseczki ochronnej. Maski FFP z reguły wykonane są z włókniny, a ich filtr chroni przed wdychaniem cząsteczek lub aerozoli na bazie wody lub oleju. Większość modeli posiada wbudowany nosek, pozwalający na optymalne dopasowanie maski do kształtu twarzy, tak aby nie odstawała od skóry. Droższe modele masek są dodatkowo wyposażone w uszczelkę wargową, która zapobiega wnikaniu nieprzefiltrowanego powietrza od dołu lub po bokach twarzy. Maskę można zamocować na twarzy za pomocą elastycznych taśm lub gumek.
Maski FFP dzieli się na 3 klasy bezpieczeństwa. Maski FFP1 o maksymalnym przecieku całkowitym na poziomie 25 % filtrują pyły nietoksyczne i niefibrogenne do 4-krotnego przekroczenia wartości granicznej w miejscu pracy.
Maski FFP2 cechuje skuteczność ochronna na poziomie co najmniej 95 %. Ich filtr zatrzymuje cząstki stałe i płynne, szkodliwe dla zdrowia pyły oraz inne substancje szkodliwe do 10-krotnego przekroczenia wartości granicznej w miejscu pracy.
Maski FFP3 wyróżniają się najskuteczniejszym działaniem ochronnym (min. 99 %). Maski tego typu posiadają filtr przechwytujący nie tylko substancje trujące, lecz również kropelki aerozolu, bakterie, wirusy i substancje radioaktywne.
Jeśli półmaska ochronna ma służyć również do ochrony otoczenia, powinno się zrezygnować z używania maski z zaworem. Ułatwia on co prawda oddychanie, ale pozwala też nieprzefiltrowanemu, wydychanemu powietrzu przedostać się na zewnątrz, do otoczenia.
Od niedawna dostępne na rynku są także specjalne maseczki ochronne Intersurgical i-Pro™, które wyposażone są w filtr z materiału używanego w układach oddechowych i przeznaczone do użytku przez profesjonalistów medycznych w szpitalach. Maseczki z filtrem tego rodzaju zatrzymują > 99 % wirusów i bakterii, ich elastyczne uszczelnienie TPE optymalnie dopasowuje się do kształtu twarzy.
Maseczka ochronna czy maska FFP2 - jaki typ ochrony będzie odpowiedni do Państwa wymogów?
Maseczka ochronna | Maska FFP | |
Działanie ochronne |
|
|
Grupa docelowa |
|
|
Uszczelnienie |
|
|
Czas noszenia |
|
|