Testy do analizy kału
Testy do analizy kału i odpowiednie akcesoria
Badanie kału można przeprowadzić w ramach diagnostyki różnych schorzeń. Obecność krwi utajonej w kale najczęściej bada się w ramach profilaktyki raka jelita grubego lub do wykrywania zmian nowotworowych we wczesnym stadium. Za pomocą testu do analizy kału można również wykryć obecność jaj pasożytów lub bakterii w kale.
Test na krew utajoną w kale
Ponieważ nowotwory okrężnicy lub polipy jelita grubego charakteryzują się delikatną strukturą naczyń, w dolnym odcinku przewodu pokarmowego często dochodzi do niewielkich krwawień, które jednakże nie zmieniają wyglądu stolca i dlatego są trudno rozpoznawalne gołym okiem.
Badanie w kierunku obecności krwi utajonej w kale wykonuje się za pomocą metody chemicznej lub immunologicznej. Podczas próby chemicznej można wykazać obecność krwi w kale na podstawie aktywności enzymatycznej czerwonego barwnika krwi, natomiast testy immunologiczne do badania kału opierają się na wykrywaniu hemoglobiny ludzkiej na podstawie specyficznej reakcji przeciwciał. W przeciwieństwie do testu gwajakolowego, przy testach immunologicznych wykluczone jest ryzyko zafałszowania wyników testu przez określone leki lub nieodpowiednią dietę (np. spożywając surowe mięso).
Znaczenie profilaktyki raka jelita grubego
Test na krew utajoną w kale (tzw. test FOB) stanowi najważniejsze badanie profilaktyczne w ramach wczesnego wykrywania raka jelita grubego i jest świadczeniem gwarantowanym z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, co oznacza, że w przychodni rodzinnej można wykonać go bezpłatnie po otrzymaniu skierowania od lekarza rodzinnego.
W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu w ramach dalszej diagnostyki zazwyczaj przeprowadza się kolonoskopię, aby wyjaśnić przyczynę występowania krwawienia. Często wykrywa się przy tym polipowate zmiany nabłonkowe, które według teorii karcynogenezy opartej na sekwencji gruczolak - rak niosą ze sobą ryzyko transformacji w zmianę nowotworową i dlatego są zazwyczaj usuwane w trakcie badania.
U ok. 10% pacjentów, którzy uzyskali wynik pozytywny, wykrywa się zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym. Zaletą profilaktycznego testu na obecność krwi utajonej w kale jest to, że raka można wykryć we wcześniejszym stadium - objawy kliniczne, takie jak dokuczliwe zaparcia lub anemia, na podstawie których lekarz zleca wykonanie kolonoskopii, pojawiają się dopiero w bardziej zaawansowanym stadium.
Im wcześniej zostanie zdiagnozowany rak jelita grubego, tym większa szansa na powodzenie terapii, na przykład w postaci leczenia kuratywnego. Przeprowadzone do tej pory badania wykazują, że na 1000 osób, które w ciągu 10 lat regularnie poddają się testom na obecność krwi utajonej w kale, na raka jelita grubego w tym czasie umiera jedna osoba mniej.
Testy do badania kału oraz odpowiednie pojemniki na kał do wysyłki próbek
Do przeprowadzenia testu na obecność krwi utajonej w kale znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym na przykład test gwajakolowy hemoCARE lub test FOB na krew utajoną w kale Accu-Tell. W celu dalszej diagnostyki próbki kału można również przesłać do laboratorium medycznego. Do tego celu oferujemy Państwu odpowiednie pojemniki na kał do wysyłki próbek, wykonane z wytrzymałego tworzywa PP. Oprócz testów do analizy kału mamy w naszej ofercie również inne testy diagnostyczne oraz materiały zużywalne.