Wirówki laboratoryjne
Wirówki stołowe do laboratoriów i gabinetów medycznych
Wirówki laboratoryjne, jak np. wirówki stołowe, są często stosowane w medycynie do oddzielania od surowicy komórek krwi (erytrocytów, leukocytów i trombocytów) lub do odwirowywania osadu moczu. Podstawową zasadą wirowania jest odseparowanie poszczególnych substancji ze względu na ich różną gęstość.
Prawidłowe wirowanie próbek krwi lub moczu
W celu zbadania w laboratorium osadu moczu, surowicy krwi lub stałych składników krwi konieczne jest wcześniejsze ich odseparowanie. Jakość separacji ma tutaj centralne znaczenie w kwestii uzyskania poprawnych wyników analizy, dlatego ważne jest, aby wirować próbki tak szybko, jak to możliwe, a jednocześnie tak łagodnie, jak to możliwe. Zbyt wolne wirowanie prowadzi do niewystarczającej separacji składników krwi, a zbyt szybkie z kolei może doprowadzić do uszkodzenia leukocytów i erytrocytów.
Wirówka laboratoryjna powinna więc posiadać niezbędną liczbę obrotów (RPM lub min-1) i zależnie od wymaganej separacji wyższe lub niższe względne przyspieszenie odśrodkowe (RCF). Ważne jest rozważenie również oczekiwanej ilości próbek i ich pojemności.W przypadku wirowania probówek różnej wielkości powinno się stosować centryfugi z adapterami do różnych naczyń, jak np. iFuge D06 marki Neuation, która umożliwia wirowanie probówek od 1,5 ml do 15 ml.
Wirówka kątowa czy horyzontalna?
Wirówki laboratoryjne dzieli się na dwa typy rotorów - rotor kątowy, który wiruje probówkę pod stałym kątem, oraz rotor wychyłkowy (w wirówce horyzontalnej), dopasowujący kąt probówki podczas wirowania.
Wirówki kątowe stosować można w celu uzyskania wyższych obrotów i wyższego względnego przyspieszenia odśrodkowego, co przyczynia się m.in. do skrócenia czasu wirowania. Poza tym wirnik tego typu zapewnia oszczędność miejsca w urządzeniu, pozwalając na uzyskanie większej pojemności i wirowanie większej ilości probówek.
Rotory wychyłkowe wużywane są do sedymentacji przy niższym RCF (do ok. 6000 g). Umożliwia to łagodniejsze odwirowanie próbek. Sedymentacja ma miejsce na środku dna probówki, a poszczególne części krwi są dobrze widoczne oraz stabilnie rozdzielone. Wirówki horyzontalne z rotorem wychyłkowym doskonale nadają się do wirowania osocza w probówkach z żelem separującym.
Wirówki laboratoryjne w szerokim wyborze w Praxisdienst
W Praxisdienst znajdą Państwo szeroki wybór wirówek laboratoryjnych różnych producentów, jak np. wirówki Hettich lub Neuation. Do łagodnego wirowania probówek w rotorze wychyłkowym polecamy wirówkę SMC 6Plus firmy Sarstedt, która bardzo dobrze nadaje się także do probówek z żelem separującym.
Specjalnie do zastosowania w gabinetach lekarskich zaprojektowana została wirówka EBA 270, pozwala ona na jednoczesne wirowanie 6 probówek o pojemności 15 ml. Użytkownik może ustawić tutaj indywidualnie obroty oraz czas wirowania. - Do szybkiego i łatwego oznaczania hematokrytu przeznaczona jest wirówka hematokrytowa iFuge HCT. Urządzenie to posiada wykrywanie niewyważenia probówek oraz bezobsługowy rotor bezszczotkowy cechujący się długą żywotnością.
Chcieliby Państwo kupić wirówkę laboratoryjną do Państwa laboratorium lub gabinetu medycznego, bądź mają pytania odnośnie naszych produktów? Chętnie pomożemy Państwu w wyborze odpowiedniego urządzenia. Zapraszamy do kontaktu z nami przez e-mail, telefon czy wygodny czat na żywo.