Strzykawki do uszu i irygatory
Strzykawki i irygatory do profesjonalnego czyszczenia uszu
Strzykawka do uszu to instrument medyczny używany w gabinetach medycyny ogólnej i gabinetach laryngologicznych do płukania kanału słuchowego. W ramach tego zabiegu lekarz laryngolog wprowadza do ucha wodę, aby usunąć nagromadzoną w przewodzie słuchowym woskowinę. Czop woskowinowy (łac. cerumen obutrans) częściowo lub całkowicie zamyka światło zewnętrznego przewodu słuchowego i składa się z wydzieliny z gruczołów łojowych i woskowinowych, cząsteczek brudu, niewielkich włosków i złuszczonych komórek skóry. Może się on tworzyć zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyny powstawania korka woskowinowego są różne:
- nadmierne czyszczenie przewodu słuchowego za pomocą patyczka kosmetycznego
- wąski kanał słuchowy
- częste korzystanie z zatyczek do uszu
- noszenie aparatów słuchowych
- nadmierna produkcja woskowiny
- pęcznienie woskowiny pod wpływem wody podczas kąpieli lub nurkowania
Na obecność czopu woskowinowego wskazują różne objawy. Należą do nich między innymi:
- nasilające się lub występujące nagle pogorszenie słuchu
- uczucie ucisku w uchu
- szmery w uchu
- zawroty głowy
- ból w kanale słuchowym
Nadmiar woskowiny należy usuwać z ucha w bezpieczny sposób. Lekarz laryngolog zazwyczaj usuwa woskowinę za pomocą specjalnych ssaków lub wąskich haczyków laryngologicznych. W gabinecie medycyny ogólnej najczęściej czyści się ucho za pomocą strzykawki do uszu.
Na rynku dostępne są jednakże różne urządzenia pozwalające w łagodny sposób usunąć woskowinę:
- klasyczna strzykawka z tłokiem
- strzykawka samonapełniająca się
- irygator laryngologiczny
Klasyczna strzykawka do płukania uszu
Klasyczna strzykawka do płukania uszu jest wyposażona w tłok, za pomocą którego zaciąga się podgrzaną wodę. Po naciśnięciu tłoka woda przechodzi przez bezpieczną nakładkę, a jej ciśnienie wypłukuje nadmiar woskowiny z ucha.
Zaletą tego produktu jest dozowanie dokładnie określonej ilości płynu. Wadą natomiast to, że urządzenie trzeba ponownie napełniać, co wymaga przerwania zabiegu płukania ucha. Najpopularniejszą strzykawką do płukania ucha jest tzw. strzykawka Żaneta.
Samonapełniająca się strzykawka do uszu
Samonapełniająca się strzykawka do uszu jest zaprojektowana w taki sposób, że automatycznie pobiera wodę potrzebną do płukania z pojemnika za pomocą wężyka. Dzięki temu nie trzeba przerywać zabiegu, a cały proces trwa o wiele krócej niż kiedy czyści się ucho za pomocą klasycznej strzykawki do uszu. Samonapełniające się strzykawki do uszu często można sterylizować w autoklawie, co umożliwia zachowanie optymalnej higieny podczas płukania przewodu słuchowego.
Irygator laryngologiczny do płukania kanału słuchowego
Irygator do płukania uszu usuwa nadmiar woskowiny z ucha na podobnej zasadzie co strzykawka, z tą różnicą że jest to urządzenie zasilane elektronicznie.
Woda ze zbiornika dozowana jest do ucha za pomocą dyszy. Przy tym powstaje określone ciśnienie, które w zależności od modelu można indywidualnie regulować.
Aby zapobiec przenoszeniu się infekcji między pacjentami, można stosować jednorazowe dysze.
Zaletą urządzeń do płukania uszu jest pulsujący strumień o zmiennym natężeniu. Dzięki temu płukanie ucha jest łagodniejsze dla przewodu słuchowego.
Strzykawki do uszu i urządzenia do czyszczenia uszu w niskiej cenie
Klasyczne strzykawki do płukania uszu i urządzenia do czyszczenia uszu - w Praxisdienst znajdą Państwo produkty do płukania uszu u dorosłych i dzieci w niskiej cenie. Dalsze instrumenty do użytku jednorazowego lub wielorazowego, a także zestawy narzędzi i akcesoria do sterylizacji znajdą Państwo w naszej kategorii nadrzędnej Narzędzia.
Interesuje Państwa konkretne urządzenie do czyszczenia uszu z naszej oferty lub potrzebują Państwo porady? Nasz dział obsługi klienta chętnie służy pomocą!