Glukometry weterynaryjne
Precyzyjny pomiar glukometrem weterynaryjnym
Podobnie jak u ludzi, cukrzyca (Diabetes mellitus) może występować również u psów, kotów, koni oraz innych ssaków, dlatego glukometr odgrywa ważną rolę w monitorowaniu i terapii tej choroby metabolicznej. Od właścicieli zwierząt wymaga się podczas leczenia nie tylko regularnego kontrolowania wartości stężenia glukozy we krwi u swojego zwierzęcia za pomocą glukometru, ale zazwyczaj również podawania im insuliny.
Cukrzyca u psów
U psów cukrzyca objawia się najczęściej w drugiej połowie życia. Najbardziej rozpowszechniona jest cukrzyca typu I. U psów z cukrzycą typu I trzustka nie produkuje wystarczająco dużo insuliny, aby przenieść cukier z krwi do komórek. Poziom cukru we krwi wzrasta i utrzymuje się na wysokim poziomie. Przyczynami cukrzycy typu I są przede wszystkim podłoże genetyczne, zapalenie trzustki oraz rak trzustki.
Przy cukrzycy typu II produkowana jest wprawdzie wystarczająca ilość insuliny, jednak hormon ten nie działa prawidłowo. Prawdopodobnymi przyczynami cukrzycy tego typu są otyłość i zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Cukrzyca u kotów
Koty są w szczególności narażone na cukrzycę typu II, która w głównej mierze spowodowana jest nadwagą oraz stosowaniem leków. Również zaburzenia hormonalne, stany zapalne oraz uszkodzenia trzustki przyczyniają się do powstawania tej choroby. Podobnie jak u psów, cukrzycę u kotów można rozpoznać poprzez zwiększone pragnienie i nadmierne oddawanie moczu . Utrata wagi ciała przy wzmożonym apetycie to kolejny sygnał ostrzegawczy.
Terapia cukrzycy w weterynarii
Podstawą leczenia cukrzycy jest kontrola i monitorowanie poziomu glukozy we krwi za pomocą glukometru weterynaryjnego. W zależności od poziomu glukozy we krwi, insulinoterapię dostosowuje się indywidualnie. Im lepiej dopasowany poziom glukozy we krwi, tym wyższa jakość życia i tym mniejsze ryzyko powikłań. Ponieważ psy i koty nie reagują odpowiednio na leczenie doustne, insulinę podaje się im w formie iniekcji.
Dlaczego glukometr dla zwierząt?
W przeciwieństwie do wcześniejszej opinii, że glukometr stosowany w medycynie ludzkiej nadaje się również do precyzyjnego pomiaru w weterynarii, obecnie coraz częściej wykorzystuje się specjalistyczne aparaty do pomiaru glukozy u dużych i małych zwierząt. Jest to uzasadnione, ponieważ kalibracja glukometrów w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej znacznie się różni.
Różnice w kalibracji urządzeń pomiarowych wynikają z faktu, że krew ludzi i zwierząt nie jest taka sama. Nie tylko wartość hematokrytu, a tym samym liczba czerwonych krwinek, znacznie się różni, ale także ich rozmiar. To wpływa na odmienne stężenie glukozy w osoczu lub w krwinkach czerwonych.
Glukometr weterynaryjny uwzględnia te różnice i w ten sposób zapewnia precyzyjne wyniki pomiarów u psów, kotów i koni.
Prawidłowy pomiar stężenia glukozy we krwi u dużych i małych zwierząt
Aby prawidłowo przeprowadzić pomiar stężenia glukozy we krwi, należy w miarę możliwości pobrać próbkę krwi z odpowiednich części ciała. Tylko w ten sposób uzyskane wartości pomiaru można uznać za ważne. Lekarz weterynarii powinien ustalić odpowiednie miejsce nakłucia do wykonania pomiaru.
W przypadku gdy właściciel zwierzęcia kontroluje samodzielnie poziom cukru we krwi, są to najczęściej uszy, wargi jak również łapy u małych zwierząt. Weterynarz zazwyczaj pobiera krew z żyły, zwłaszcza jeśli analiza poziomu glukozy jest przeprowadzana w laboratorium zewnętrznym.
Ponieważ wielu pacjentów weterynaryjnych odczuwa pobieranie krwi z ucha w celu dokonania pomiaru stężenia glukozy we krwi jako bardzo nieprzyjemne, pomocne jest przytrzymanie zwierzęcia przez drugą osobę. W przypadku codziennych pomiarów, przyzwyczajenie do procesu zwykle odbywa się szybko, tak że pomiar jest również możliwy bez dalszej pomocy.
Zamów glukometr weterynaryjny w Praxisdienst
Dzięki takim markom jak g-Pet Plus i AccuBioTech oferujemy Państwu niezawodne, łatwe w użyciu glukometry weterynaryjne w niskiej cenie, przeznaczone do pomiaru glukozy u psów, kotów i koni. Obsługa tych urządzeń jest prosta i nie różni się od glukometru stosowanego w medycynie człowieka. Oczywiście oferujemy Państwu również odpowiednie paski testowe do glukometrów g-Pet Plus oraz AccuBioTech jak również inne akcesoria, takie jak nakłuwacze, lancety oraz płyny kontrolne.
Czy paski testowe i lancety są dołączone do zamówienia?
Przy zamówieniu każdego z urządzeń otrzymają Pastwo każdorazowo dziesięć lancet i dziesięć pasków testowych.
Jaka objętość próbki jest wymagana do wykonania pomiaru?
Pomiar jest wyjątkowo łagodny dla zwierzęcia, ponieważ wystarcza nawet niewielka ilość materiału próbki. Glukometr g-Pet Plus wymaga 0,7 µl próbki, natomiast glukometr AccuBio Tech jedynie 0,5 µl.
Mają Państwo pytania dotyczące glukometru dla psów, kotów i koni lub innych akcesoriów? Nasz dział obsługi klienta chętnie służy pomocą! Mogą się Państwo z nami skontaktować przez telefon, e-mail i czat na żywo.