Testy antygenowe na koronawirusa
Szybkie testy antygenowe są powszechnie stosowane do wykrywania obecności chorobotwórczych patogenów, jak np. wirusa grypy typu A lub typu B czy też paciorkowców. Do ich zalet należą niewielki koszt wykonania badania oraz szybko dostępny wynik, a ponadto brak konieczności korzystania ze specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, co oznacza, że można je przeprowadzić bezpośrednio w miejscu opieki nad pacjentem.
Testy antygenowe na koronawirusa przeznaczone są do wykrywania aktywnej infekcji SARS-CoV-2. Działanie testu opiera się na wykrywaniu obecności specyficznych dla SARS-CoV-2 białek (antygenów) w próbkach pobranych od pacjentów z podejrzeniem infekcji COVID-19. Obecnie najpopularniejsze są testy na obecność koronawirusa wykonywane z próbek wymazu z jamy nosowo-gardłowej, jak np. test na antygeny SARS-CoV-2 firmy Roche, jednakże większość pacjentów odczuwa moment pobierania próbki jako stosunkowo nieprzyjemny. W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo również mniej inwazyjny szybki test na antygeny COVID-19 marki Joinstar, który wykorzystuje próbki śliny, plwociny lub kału. Nieinwazyjne pobieranie próbek ułatwia wykonanie testu np. u dzieci, osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami.
Ponieważ objawy infekcji COVID-19 często można pomylić z objawami występującymi w przypadku innych chorób dróg oddechowych, jak np. występującej sezonowo i bardzo popularnej grypy, opracowane zostały testy combo, umożliwiające jednoczesne wykrywanie obecności wirusa SARS-CoV-2 i wirusów grypy (typu A i typu B). Jednoczesne badanie w kierunku obu tych chorób pozwala niezwłocznie wdrożyć odpowiednią terapię. W Praxisdienst oferujemy Państwu np. CLUNGENE szybki test typu combo COVID-19/wirus grypy A+B.
Niezależnie od rodzaju testu, podczas jego przeprowadzania należy zawsze stosować się do zaleceń dotyczących stosowania środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki jednorazowe, ochrona oczu i kitel laboratoryjny, aby zminimalizować możliwe ryzyko przeniesienia infekcji.
Przeprowadzanie testu antygenowego na COVID-19 na podstawie wymazu z nosogardzieli
Przed rozpoczęciem testu wszystkie komponenty zestawu testowego należy doprowadzić do temperatury pokojowej. Następnie wszystkie materiały należy przygotować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce informacyjnej.
Pobranie próbki wymazu
Głowę pacjenta odchylić lekko do tyłu i powoli wprowadzić wymazówkę przez nozdrze do jamy nosowej. Ostrożnie obrócić wymazówką 3-4 razy, a następnie przytrzymać wymazówkę przez kilka sekund, aby wchłonęła wydzielinę. Powoli wyjąć wymazówkę z jamy nosowej.
Przygotowanie próbki
Wymazówkę włożyć do probówki zawierającej odczynnik ekstrakcyjny i obrócić nią 5 razy. Wyjąć wymazówkę ściskając przy tym ścianki probówki, aby wycisnąć ciecz z wacika. Szczelnie zamknąć probówkę i dodać określoną ilość materiału próbki (zgodnie z instrukcją użytkowania testu) do otworu na próbkę na kasecie testowej.
Odczytywanie wyniku testu
Po upływie ok. 15 minut można odczytać wynik. Jedna kolorowa linia w obszarze linii kontrolnej (C) i brak linii w obszarze linii testowej (T) oznaczają, że test jest negatywny. Dwie kolorowe linie (w obszarze linii kontrolnej C i w obszarze linii testowej T) wskazują na wynik pozytywny. W tym wypadku zaleca się przeprowadzenie dodatkowego testu PCR.
Testy antygenowe SARS-CoV-2 na podstawie próbki wymazu z nosa
Pobieranie próbki wymazu z nosogardzieli jest nie tylko nieprzyjemne dla pacjenta, ponadto wywołuje często zakłócające odruchy, jak kichanie lub kaszel, uniemożliwiające sprawne pobranie wymazu. Aby zwiększyć komfort pacjentów oraz uprościć procedurę pobierania próbek, producenci wprowadzili na rynek testy antygenowe na koronawirusa, które można przeprowadzić na podstawie próbki wymazu z nosa.
Podczas pobierania wymazu z nosa wymazówki nie trzeba wprowadzać aż do nosogardła - wystarczy głębokość ok. 2-4 cm, aby pobrać konieczny do badania materiał. Jednakże jest niezwykle istotne, aby dokładnie przestrzegać zaleceń zawartych w instrukcji użytkowania. Na przykład w przypadku testu Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test Device (Nasal) należy za pomocą wymazówki 5 razy przetrzeć błonę śluzową nosa w obu nozdrzach. Tylko w ten sposób zagwarantować można odpowiednią ilość materiału próbki (śluz oraz komórki), potrzebną do uzyskania rzetelnego wyniku testu.
Łagodna procedura pobierania próbek sprawia, że testy antygenowe SARS-CoV-2 na podstawie próbki wymazu z nosa idealnie nadają się do przeprowadzania u dzieci, osób starszych (np. w domach opieki), osób niepełnosprawnych oraz u wszystkich pacjentów, u których test należy wykonywać bardzo często.
Testy na koronawirusa do domowego użytku
Uproszczona procedura testowa, umożliwiająca nieinwazyjne pobranie wymazu z nosa, to ważny krok w kierunku wprowadzenia na rynek testów na koronawirusa do domowego użytku. Ponieważ domowe testy na COVID muszą być dla laików przede wszystkim bezpieczne, odpowiednim materiałem do badania byłaby również próbka śliny. Samodzielne przeprowadzanie testów na SARS-CoV-2 w warunkach domowych umożliwi szybkie poddanie się kwarantannie i potencjanie ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Pierwszy dostępny na rynku europejskim test na koronawirusa do domowego użytku - Roche test na SARS-CoV-2 do samodzielnego wykonania uzyskał już specjalne dopuszczenie do obrotu wydane przez Niemiecki Federalny Instytut
Leków i Produktów Medycznych (BfArM). Dalsze testy na COVID-19 dla użytkowników nieprofesjonalnych znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym w kategorii Testy na COVID-19 do samokontroli.
Testy na koronawirusa dla pracowników
W firmach, w których nie jest możliwe całkowite przejście na pracę zdalną lub w których konieczna jest stała obecność pracowników, jak np. w przemyśle spożywczym lub innych gałęziach przemysłu, regularne przeprowadzanie testów antygenowych stanowi ważne narzędzie zapobiegania dużym ogniskom choroby. Zakup testów przez przedsiębiorstwa co prawda nie jest refundowany, ale korzyści wynikające z zapewnienia ciągłości pracy w wielu przypadkach przeważają poniesione koszty.
Z praktycznego punktu widzenia warto przeprowadzać rutynowe testy przesiewowe u pracowników, którzy wracają z urlopu lub którzy zamieszkują regiony, gdzie odnotowano najwięcej przypadków zarażenia koronawirusem, tzw. strefy czerwone.