Laryngoskopy i akcesoria
Laryngoskopy do zabezpieczenia drożności dróg oddechowych
Laryngoskop, inaczej nazywany wziernikiem krtaniowym, to instrument medyczny służący do zabezpieczenia drożności dróg oddechowych i ułatwiający wprowadzenie rurki przez usta pacjenta do tchawicy podczas intubacji dotchawiczej. Oprócz zastosowania w anestezjologii i medycynie ratunkowej, laryngoskop wykorzystuje się także w celach diagnostycznych do badania krtani i okolicznych struktur anatomicznych.
Budowa laryngoskopu
Laryngoskop zazwyczaj złożony jest z uchwytu laryngoskopowego (znanego także jako rękojeść laryngoskopowa) oraz odpowiedniej łyżki (łopatki). Rękojeści i łyżki dostępne są w różnych rodzajach i rozmiarach. Ze względu na sposób zasilania, rękojeści do laryngoskopu dzieli się na bateryjne i akumulatorowe. Rękojeść akumulatorowa jest przy tym wygodniejsza w użytkowaniu ze względu na możliwość wielokrotnego ładowania. Inną możliwością różnicowania rękojeści laryngoskopowych jest ich podział zależnie od rodzaju oświetlenia na ksenonowe i LED. Niekiedy rękojeść wyposażona jest dodatkowo w przewód światłowodowy, który zapewnia maksymalny transfer światła i pozwala uzyskać optymalny obraz dróg oddechowych. W naszym internetowym sklepie medycznym znajdą Państwo szeroki wybór uchwytów do laryngoskopu, jak np. rękojeść do laryngoskopu Luxamed z oświetleniem ksenonowym lub LED. Rękojeść wykonana jest z wysokiej jakości materiałów i spełnia wymogi normy ISO 7376 (tzw. zielony standard).
Na rękojeść nakłada się odpowiednie łyżki laryngoskopowe, których kształt oraz rozmiar należy dobrać odpowiednio do wieku pacjenta oraz jego warunków anatomicznych. Standardowy kształt z zakrzywioną łopatką mają łyżki typu Macintosh. Łopatka prosta o nieco wygiętym końcu jest natomiast typowa dla łyżki intubacyjnej typu Miller, którą często stosuje się do intubacji noworodków. Przy trudnej intubacji można natomiast sięgnąć po łyżki typu McCoy z ruchomą, odchylaną końcówką. Z rękojeścią do laryngoskopu Luxamed kompatybilna jest przykładowo łyżka światłowodowa Miller.
Rodzaje laryngoskopów
Laryngoskopy dzieli się według różnych kryteriów. Najpopularniejszym podziałem jest ten według rodzaju łyżki, ale stosuje się też takie kryteria jak funkcjonalność czy rodzaj oświetlenia i systemu optycznego.
Przy podziale według rodzaju łyżki, nazwa laryngoskopu wskazuje na jej kształt. Najczęściej spotykane są laryngoskopy Macintosh, które można stosować w sposób uniwersalny, oraz laryngoskopy Miller, przeznaczone głównie do stosowania u dzieci.
Ze względu na funkcjonalność wyodrębnia się laryngoskopy do laryngoskopii bezpośredniej i pośredniej. Te pierwsze pozwalają uzyskać bezpośredni widok na krtań. Drugie z kolei umożliwiają ocenę stanu gardła oraz części krtani poprzez ich obserwację w lusterku krtaniowym.
Jeśli chodzi o rodzaj oświetlenia, wyróżniamy laryngoskopy konwencjonalne z oświetleniem żarówkowym oraz laryngoskopy światłowodowe, dostępne z żarówką halogenową-ksenonową lub diodą LED. Obecnie profesjonaliści medyczni najczęściej sięgają po laryngoskop światłowodowy LED, który zapewnia silne światło i wysokie odwzorowanie kolorów. W naszej ofercie znajdą Państwo m.in. praktyczny zestaw laryngoskopowy LED z 3 łyżkami Macintosh w różnych rozmiarach.
Z reguły są to akcesoria wielorazowego użytku, ale spotyka się także laryngoskopy jednorazowe. Do intubacji w przypadku trudnych dróg oddechowych, a także do oceny anatomii i fizjologii krtani przy pomocy kamery doskonale sprawdzi się natomiast videolaryngoskop. Niektóre modele, jak np. videolaryngoskop EN-VL3 marki Enmind, oferują ponadto możliwość nagrywania video i robienia zdjęć. Higienicznym rozwiązaniem, eliminującym konieczność sterylizacji, jest natomiast videolaryngoskop jednorazowy i-view. Zintegrowana łyżka Macintosh oraz oświetlenie LED sprawiają, że rurkę intubacyjną wprowadzić można w każdych warunkach.
Odpowiednia rurka do intubacji i utrzymania drożności dróg oddechowych
Wraz z laryngoskopem lub videolaryngoskopem często stosuje się różnego rodzaju rurki intubacyjne, znane także jako rurki dotchawicze. Rurka intubacyjna służy do utrzymania drożności dróg oddechowych lub zapobiega niewydolności oddechowej. Jednorazowe rurki do intubacji zazwyczaj wykonane są z przezroczystego tworzywa sztucznego, a ich podłużny, owalny kształt pozwala na bezpieczne umieszczenie ich w tchawicy przez usta lub nos. Aby zapewnić maksymalną skuteczność, rurka powinna zostać dobrana ze względu na rodzaj i rozmiar odpowiednio do wieku i budowy pacjenta. U pacjentów dorosłych stosuje się rurki z mankietem uszczelniającym. Do jego napełniania zazwyczaj potrzebna jest strzykawka. Rurki intubacyjne pediatryczne oraz do intubacji przez nos nie posiadają natomiast mankietu.
Jeśli intubacja tchawicy jest niewskazana lub niemożliwa, a także w nagłych wypadkach, do utrzymania drożności dróg oddechowych lepiej sprawdzi się rurka ustno-gardłowa, znana także jako rurka typu Guedel. Rurka ustno-gardłowa typu Guedel dostępna jest w ustandardyzowanych rozmiarach, które kodowane są kolorami. Podobnie jak przy rurkach intubacyjnych, wybór odpowiedniej długości rurki ustno-gardłowej zależy od wieku i wagi intubowanych osób. Ze względu na dużą dostępność rozmiarów polecamy szczególnie sterylne rurki Guedela marki Dahlhausen.
W sytuacji, kiedy zapewnienie drożności oddechowej przez usta jest niemożliwe, zamiast rurki ustno-gardłowej Guedel stosowana jest rurka nosowo-gardłowa, inaczej znana jako rurka Wendla. Rurkę Wendla umieszcza się w drogach oddechowych przez nos, a jej założenie zapobiega opadnięciu języka. W Praxisdienst znajdą Państwo na przykład rurki nosowo-gardłowe Wendla renomowanej marki Dahlhausen, w rozmiarach od 6,0 do 8,5.
W ratownictwie medycznym często wykorzystywana jest ponadto rurka krtaniowa, której budowa pozwala na łatwe wprowadzenie jej do części krtaniowej gardła bez korzystania z laryngoskopu. Rurka tego typu posiada dwa mankiety uszczelniające, gardłowy oraz przełykowy, dzięki czemu lepiej chroni drogi oddechowe przed zachłyśnięciem treścią żołądka. Oba mankiety wypełnia się powietrzem przez jeden balonik kontrolny przy użyciu strzykawki. Dostępna w naszej ofercie rurka krtaniowa LTS-D posiada nie tylko znaczniki głębokości, lecz również dodatkowy kanał do wprowadzenia sondy do odsysania treści żołądkowej.
Laryngoskopy, rurki i inne akcesoria do intubacji w atrakcyjnej cenie
W sklepie medycznym Praxisdienst znajdą Państwo laryngoskopy, rurki intubacyjne i inne akcesoria do intubacji w atrakcyjnych cenach. Oferujemy rękojeści i łyżki laryngoskopowe w szerokim wyborze, do użytku jednorazowego i wielorazowego. Polecamy szczególnie rękojeści do laryngoskopu marki HEINE Optotechnik, dostępne z różnymi rodzajami oświetlenia, m.in. LED, do których oferujemy różne łyżki, np. typu Macintosh czy Miller. W tej kategorii zebraliśmy również wszystkie potrzebne akcesoria do intubacji, jak np. sztylet do intubacji lub kleszczyki Magilla.
Dalszy sprzęt ratowniczy oraz wyposażenie ratowników medycznych, jak np. resuscytatory, maski twarzowe czy maski do RKO, znajduje się w kategorii nadrzędnej Medycyna ratunkowa. Oprócz tego nasza oferta obejmuje także szeroki wybór innego sprzętu medycznego, na przykład bezprzewodowe aparaty USG czy kamery medyczne, a także narzędzia chirurgiczne oraz materiały zużywalne, jak strzykawki jednorazowe czy pakowane sterylnie igły iniekcyjne.
Interesuje Państwa konkretny laryngoskop, videolaryngoskop lub rurka intubacyjna? Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta! Jesteśmy do dyspozycji przez telefon, e-mail oraz wygodny czat na żywo.