Lampy zabiegowe
Lampy zabiegowe do zabiegów chirurgicznych
Lampy zabiegowe wyróżniają się przede wszystkim wysoką wydajnością oświetlenia i dużym obszarem oświetlanego pola. Korzysta się z nich głównie na sali operacyjnej, ale także podczas mniejszych zabiegów chirurgicznych, np. w ambulatorium lub w dermatologii.
Lampy operacyjne do użytku na sali operacyjnej
Wyjątkowo dużą mocą cechują się te lampy medyczne, które są przeznaczone do użytku na sali operacyjnej. Zapewniają one operatorowi optymalne warunki do pracy dzięki oświetlaniu szerokiego pola oraz tworzeniu jednolitej plamy światła. Jako źródło światła wykorzystywane są zazwyczaj diody LED o natężeniu oświetlenia aż do 160.000 luksów. Ile światła emitowanego przez dane źródło rzeczywiście dociera do danej powierzchni zależy od odstępu roboczego oraz średnicy oświetlanego pola.
Aby dodatkowo zapewnić wystarczające oświetlenie, należy zapobiegać ewentualnym cieniom rzucanym przez zespół operacyjny. Jest to realizowane na sali operacyjnej poprzez zastosowanie kilku opraw oświetleniowych. Na rynku dostępne są także specjalne lampy chirurgiczne bezcieniowe. W zależności od modelu i wariantu, lampy operacyjne mogą być montowane na ścianie lub suficie albo elastycznie stosowane z podstawą jezdną.
Lampy zabiegowe LED - zwiększone bezpieczeństwo pacjenta
Ze względu na wysokie natężenie oświetlenia, wiele lamp medycznych wytwarza stosunkowo dużo ciepła. Może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta. Wysoka temperatura prowadzi nie tylko do tego, że tkanka szybciej wysycha, lecz także może zakłócać przepływ powietrza, co jest niekomfortowe dla operatora i wpływa na wymianę powietrza dookoła stołu operacyjnego.
Zastosowanie technologii LED minimalizuje to ryzyko. Oświetlenie LED nie wytwarza prawie żadnego własnego ciepła. Nie powstaje tutaj również emisja światła podczerwonego czy UV. Ponadto lampy diodowe zużywają mniej energii niż żarówki halogenowe i posiadają znacznie większą żywotność, tak że wymiana ich praktycznie nigdy nie jest konieczna.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie lampy zabiegowej?
Nie tylko jakość i wydajność oświetlenia są ważnym kryterium przy wyborze lampy operacyjnej. Podczas zakupu należy także zwrócić uwagę na emisję ciepła oraz barwę światła.
Zarówno w przypadku mniejszych zabiegów, takich jak usuwanie małych guzów skóry, jak i większych operacji, naturalne odwzorowanie kolorów tkanki stanowi ogromną pomoc dla operatora. Im barwa światła diody LED bliższa jest temperaturze barwowej światła słonecznego, tym bardziej rzeczywiste będą kolory operowanej tkanki.
Ważnymi kryteriami są również łatwość i sposób obsługi. Specjalnie do obszarów o podwyższonych wymogach higienicznych dostępne są lampy operacyjne bezdotykowe, umożliwiające włączanie i wyłączanie, a także regulację natężenia oświetlenia bez konieczności kontaktu z lampą. Bezdotykowa regulacja natężenia oświetlenia jest standardem w najbardziej zaawansowanych modelach - lampa operacyjna GS 900 marki Welch Allyn posiada tę wyjątkowo praktyczną funkcję.
W Praxisdienst znajdą Państwo lampy zabiegowe i operacyjne oraz odpowiednie akcesoria w atrakcyjnej cenie. Mają Państwo dalsze pytania odnośnie naszych produktów? Nasz dział obsługi Klienta chętnie służy pomocą. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez e-mail, telefon lub praktyczny czat na żywo.