Ultrasonografy weterynaryjne
Ultrasonografia u psów, kotów, koni, bydła oraz owiec
Badanie ultrasonograficzne jest ważną metodą diagnostyczną stosowaną w weterynarii. Wykorzystuje się ją w celu wyjaśnienia wielu chorób. Badanie za pomocą aparatu USG jest bezbolesne, dlatego też można je wykonywać u zwierząt bez znieczulenia ogólnego. Obecność właściciela, ewentualnie lekki środek uspokajający zazwyczaj wystarcza do przeprowadzenia badania.
Podczas ultrasonografii fale dźwiękowe są emitowane i odbierane przez urządzenie. Na podstawie echogeniczności (tj. siły odbicia oraz rozproszenia emitowanych impulsów fali dźwiękowej) weterynarz może zindentyfikować poszczególne struktury. Zasadniczo urządzenie ultradźwiękowe pokazuje siłę odbicia za pomocą odcieni szarości. Struktury o niskiej echogeniczności (na przykład krew lub mocz) pojawiają się na ekranie ultrasonografu w kolorze czarnym, natomiast struktury o wysokiej echogeniczności (na przykład kości lub gazy) wyświetlane są w kolorze białym.
Badanie ultrasonograficzne do obrazowania organów
Badanie ultrasonograficzne w weterynarii wykorzystuje się zwłaszcza do obrazowania organów wewnętrznych. Przykładowo serce, nerki i jelita można bardzo dobrze zbadać za pomocą fal ultradźwiękowych. Sondę ultrasonograficzną przykłada się bezpośrednio do skóry zwierzęcia, dlatego też przed wykonaniem ultrasonografii konieczne jest usunięcie sierści w miejscu, które ma być badane. Można to zrobić za pomocą maszynki do strzyżenia lub maszynki do golenia, w zależności od tego, jakie organy lub tkanki należy zbadać.
Aby zapobiec odbijaniu się ultradźwięków od kieszeni powietrznych między sondą ultradźwiękową a powierzchnią skóry, lekarz weterynarii stosuje do badania ultradźwiękowego żel o wysokiej zawartości wody. Nakłada się go na skórę zwierzęcia i umieszcza na niej sondę ultradźwiękową.
Szczególnie koty są bardzo niecierpliwe, dlatego też badanie ultrasonograficzne w gabinecie weterynaryjnym należy wykonywać bardzo szybko. Z tego powodu weterynarze zazwyczaj nie udzielają wyjaśnień podczas badania, a wyniki badania ultasonograficznego objaśniają właścicielowi zwierzęcia dopiero po jego zakończeniu na podstawie zdjęć ultrasonograficznych wykonanych podczas badania w celu dokumentacji.
Tę metodę wykorzystuje się w gabinecie weterynaryjnym nie tylko do obrazowania – ale rówież na przykład do pobierania próbek tkanek narządów wewnętrznych. Pozycję igły do biopsji można dokładnie monitorować w czasie rzeczywistym pod USG.
Odpowiednia sonda ultradźwiękowa - bardzo ważny element badania USG
W zależności od rodzaju badanych struktur za pomocą ultradźwięków stosuje się w weterynarii różne sondy ultradźwiękowe. Fale ultradźwiękowe są przekazywane do ciała dużego lub małego zwierzęcia przez sondę nazywaną również przetwornikiem. Podczas gdy sondy liniowe stosuje się głównie do sonografii struktur powierzchownych (takich jak tarczyca), sondy wypukłe przeznaczone są do badań przeglądowych (zwykle w jamie brzusznej). Przykładami specjalnych sond są głowice rektalne i dopochwowe.
W zależności od badanej tkanki różniącej się od gatunku zwierzęcia, głębokość penetracji nie jest taka sama, dlatego tkankę należy diagnozować z dostosowaną częstotliwością. Sondy ultrasonograficzne powinno się dobierać każdorazowo do konkretnego badania. Należy zwrócić uwagę na częstotliwość lub częstotliwości, które sonda jest w stanie osiągnąć.
W naszym sklepie internetowym oferujemy Państwu szeroką gamę sond ultradźwiękowych dla psów, kotów, koni oraz innych małych i dużych zwierząt.
Diagnostyka ultrasonograficzna ciąży
Aparaty USG wykorzystuje się nie tylko do badania chorób u psów i kotów, ale również do wykrywania ciąży. U psów badanie USG dostarcza informacje od ok. 25. dnia od zapłodnienia, natomiast u kotów od ok. 20. dnia. Zazwyczaj liczbę szczeniąt nie można wiarygodnie określić za pomocą ultradźwięków, zwłaszcza jeśli jest ich więcej niż 4.
Również w medycynie dużych zwierząt stosuje się przenośne urządzenia USG służące do wykrywania ciąży. Zwłaszcza w przypadku bydła ciążę często wykrywa się za pomocą urządzenia ultrasonograficznego, ponieważ ta metoda wykrywania gwarantuje wysoki stopień pewności. Takie badania zwykle wykonuje się w stajni, dlatego też ultrasonografy przenośne idealnie sprawdzą się we wspomaganiu diagnostyki poza przychodnią weterynaryjną. Te urządzenia mobilne są często wyposażone w akumulator, co umożliwa łatwą pracę poza gabinetem weterynaryjnym bez konieczności zasilania sieciowego urządzenia.
Alternatywą do tradycyjnych urządzeń ultrasonograficznych są specjalne urządzenia do wykrywania ciąży służące do potwierdzania ciąży poprzez wykrywanie płynu owodniowego. Urządzenie wykrywa duże nagromadzenie plynu i potwierdza obecność ciąży głośnym sygnałem dźwiękowym. Przed wykonaniem badania należy upewnić się, że pęcherz zwierzęcia został niedawno opróżniony, ponieważ pełny pęcherz moczowy zwierzęcia może prowadzić do fałszywie pozytywnych wyników. Tę metodę wykrywania ciąży u zwierząt stosuje się przede wszystkich u bydła, koni oraz owiec.
Weterynaryjne aparaty USG, sondy ultradźwiękowe oraz akcesoria USG w atrakcyjnych cenach
W kategorii Sonografia oferujemy Państwu szeroki asortyment ultrasonografów weterynaryjnych. Znajdą tu Państwo nie tylko urządzenia do wykonywania badań ultrasonograficznych u psów, kotów i innych małych zwierząt, ale także aparaty USG stosowane w medycynie dużych zwierząt, w szczególności przenośne aparaty USG. W naszej ofercie znajduje się również szeroki asortyment żeli ultradźwiękowych oraz odpowiednich sond ultradźwiękowych przeznaczonych dla weterynarii. Uzupełnieniem naszego asortymentu są urządzenia do diagnostyki ciąży u bydła, koni oraz owiec.
Mają Państwo pytania odnośnie aparatów USG lub poszukują konkretnego produktu? Nasz dział obsługi klienta chętnie służy pomocą! Zapraszamy do kontaktu z nami przez telefon, e-mail lub czat na żywo.