Pipety i końcówki do pipet
Pipety do zastosowania w laboratorium medycznym
Pipety to urządzenia laboratoryjne wykorzystywane do dozowania i przenoszenia cieczy, takich jak różne roztwory, krew lub mocz. Zazwyczaj pipety stosuje się w laboratorium medycznym lub laboratorium badawczym, gdzie istotne jest pipetowanie w precyzyjnych ilościach, z dokładnością do setnych części ml, a także wysoka powtarzalność wyników.
Pipety laboratoryjne dostępne są w szerokim wyborze, od najprostszej pipety typu Pasteura, przeznaczonej zazwyczaj do jednorazowego użytku, po modele automatyczne o stałej lub zmiennej pojemności oraz multi-dozowniki pozwalające na łatwe dozowanie długich, powtarzalnych serii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje pipet wraz z wybranymi informacjami o możliwościach ich zastosowań.
Rodzaje pipet
Ze względu na budowę i możliwości zastosowania rozróżnia się następujące rodzaje pipet:
Pipeta jednomiarowa
Pipeta, która nie posiada prawdziwej skali, a jedynie 1 lub 2 oznaczenia określonych objętości, nosi nazwę pipety jednomiarowej. Ciecz zasysa się do niej przy pomocy ssawki gumowej lub specjalnej pompki. Pipety jednomiarowe są szczególnie praktyczne podczas prac laboratoryjnych wymagających wielokrotnego odmierzania określonej ilości cieczy.
Pipeta Pasteura
Pipety Pasteura, znane także jako pipety transferowe, wykonane są ze szkła lub częściej z tworzywa sztucznego, jak np. PP, PE lub LDPE. Pipety opracowane przez Louisa Pasteura do ochrony próbek przed zanieczyszczeniami umożliwiają odmierzanie ilości kropli na 1 ml i zapewniają przy tym bardzo dobrą powtarzalność. Pipet Pasteura użyć można również w roli naczynia do przechowywania odnierzonej ilości cieczy. Zaciągniętą pipetą ciecz można przechowywać w niej poprzez intensywne podgrzanie końcówki pipety (tworzywo sztuczne topi się i zamyka otwór) lub też poprzez zamrożenie pipety Pasteura wraz z zawartością, aby w razie potrzeby ją rozmrozić.
W sklepie internetowym Praxisdienst znajdą Państwo na przykład niesterylne pipety Pasteura producenta Teqler wykonane z PE, z wbudowaną bańką ssącą i naniesioną skalą. Te pipety Pasteura dostępne są w wersji o objętości 1,5 ml lub 3 ml i pakowane po 500 szt.
Pipeta tłokowa
Jeśli podczas prac laboratoryjnych wymagana jest tradycyjna pipeta ręczna, z uwagi na dużą ilość odpadów zamiast jednorazowych pipet Pasteura stosuje się raczej pipety tłokowe. Pipeta tłokowa to pipeta wielokrotnego użytku, której używa się wraz z jednorazowymi końcówkami do pipet. Jednorazowe końcowki pozwalają na higieniczne pipetowanie i dostępne są w wersji niesterylnej oraz sterylnej, dzięki czemu doskonale sprawdzą się do wykorzystywania w laboratorium medycznym. Wśród pipet tłokowych znaleźć można modele o stałej pojemności lub też pipety z możliwością ustawienia odpowiedniej pojemności, tzw. pipety zmiennopojemnościowe.
Jeśli poszukują Państwo wysokiej jakości pipety tłokowej, w naszej ofercie dostępna jest np. pipeta tłokowa Accumax FAB o zmiennej pojemności. Ta pipeta laboratoryjna posiada magnetyczne wspomaganie tłoka, dzięki czemu pipetowanie nie wymaga użycia dużej siły, oraz mechanizm Volume Lock, który blokuje ustawioną pojemność i tym samym zapewnia dużą dokładność.
Pipeta automatyczna
Końcówki do pipet
Zarówno pipety tłokowe, jak i pipety automatyczne należy uzupełnić o odpowiednie końcówki jednorazowe. Końcówki do pipet dostępne są w szerokim wyborze i należy dobrać je do specyfiki pracy i pipetowanych materiałów. Jednym z najważniejszych parametrów jest ich pojemność. Najczęściej stosowane końcówki pozwalają pobrać 0,5–10 µl, 2–20 µl, 20–200 µl lub 100–1000 µl cieczy.
Zależnie od rodzaju materiału, podczas pracy laboratoryjnej sięgnąć należy po końcówki z filtrem lub końcówki bez filtra. W przypadku pobierania do pipety np. radioizotopów konieczne są końcówki z filtrem, które zapobiegają powstawaniu aerozoli. Końcówki bez filtra mają natomiast bardziej uniwersalne zastosowanie.
Jeśli podczas pipetowania istotne jest zachowanie wysokiej czystości, np. podczas pracy z komórkami i tkankami czy przy analizie próbek klinicznych, należy wykorzystywać sterylne końcówki do pipet, chroniące próbki przed zanieczyszczeniami.
W Praxisdienst zebraliśmy dla Państwa końcówki do pipet w szerokim wyborze, uniwersalne oraz do pipet Eppendorf, z filtrem oraz bez filtra, sterylne i niesterylne, tak aby można je było odpowiednio dobrać do indywidualnych potrzeb. Polecamy na przykład sterylne końcówki do pipet z filtrem od producenta Heinz Herenz, wykonane z odpornego na kwas polipropylenu i pakowane w praktyczne autoklawowalne pudełko.
Oferta naszego sklepu obejmuje nie tylko pipety i końcówki do pipet. Dalszy sprzęt i akcesoria laboratoryjne, jak np. statywy, butelki czy wirówki laboratoryjne, znajdą Państwo w kategorii nadrzędnej Laboratorium.
Interesują Państwa wybrane pipety, końcówki lub inne nasze produkty? Potrzebują Państwo dalszych informacji? Nasz dział obsługi Klientów chętnie służy pomocą! Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez telefon, e-mail oraz za pośrednictwem naszej strony przez wygodny czat na żywo.