Młotki neurologiczne i widełki stroikowe do diagnostyki ogólnej
Młotki neurologiczne używane są do badania odruchów w ramach orientacyjnego badania neurologicznego. Przez sprawdzanie odruchów własnych można wyciągnąć wnioski o uszkodzeniach nerwów (uszkodzenie nerwów rdzeniowych). W zależności od wersji, młotek neurologiczny może zawierać również inne narzędzia diagnostyczne, jak np. pędzle lub igły. Ponadto niektóre modele można stosować jako młoteczki do opukiwania do oceny organów na podstawie dźwięku opukiwania.
Dla studentów medycyny do ćwiczenia badania neurologicznego
Sprawdzanie odruchów własnych i obcych należy do najważniejszych metod diagnostycznych, jakie muszą opanować studenci medycyny podczas ćwiczeń lub praktyk. Aby dobrze ocenić te nierzadko niełatwe do wywołania odruchy zaleca się, aby do każdego badania używać tych samych instrumentów.
Za pomocą własnego młotka można łatwiej wywołać takie odruchy jak na przykład odruch Trömnera lub odruch Massetera, których brak jest najczęściej wywołany przez nieprawidłowe przeprowadzenie badania. Aby młotek neurologiczny bez problemu zmieścił się w kieszeni lekarskiego kitla, wiele modeli cechuje się bardzo kompaktowymi wymiarami oraz niewielką wagą.
Młotki neurologiczne Babińskiego, Bucka, Trömner, Taylora
Młotek neurologiczny Babińskiego posiada specjalną główkę funkcyjną w kształcie talerza oraz chowaną w rękojeści igłę. Używa się go między innymi jako do opukiwania organów oraz do kontroli wrażliwości na ból i dotyk. Młotek neurologiczny Bucka wyposażony jest w dwie główki funkcyjne, mniejszą i większą.
Modele młotków w tej wersji mogą się od siebie różnić, na przykład młotek neurologiczny Bucka posiada dodatkowo igłę i pędzelek, a młotek Bucka marki Luxamed jedynie igłę do badania czucia, ale z wagą jedynie 90 g jest za to niezwykle lekki.
Młotek neurologiczny Trömner wyposażony jest w podwójną głowkę funkcyjną z dużą i małą końcówką. Dodatkowo posiada również igłę i pędzelek, co umożliwia przeprowadzanie badania wrażliwości na ból i dotyk. Młotki Troemner dostępne są również w tzw. ciężkim wykonaniu, przykładowo młotek Troemner marki Luxamed waży 245 g. Młotek neurologiczny Taylora wyposażony jest w włókno monofilamentowe, które można wsunąć w rękojeść młotka oraz gumową główkę funkcyjną do badania odruchów. Dzięki gumowej główce funkcyjnej w kształcie trójkąta młotka Taylora można zasadniczo używać również jako młotka do opukiwania.
Do badania odruchów u najmłodszych pacjentów znajdą Państwo w naszej ofercie różne młotki neurologiczne pediatryczne marki Pedia Pals, które dzięki ciekawemu kształtowi zwierzątka ułatwią wykonanie badania u strachliwych pacjentów.
Widełki stroikowe do zastosowania w laryngologii i neurologii
Widełki stroikowe to instrument diagnostyczny, który w zależności od wersji może być stosowany w neurologii lub laryngologii. Za pomocą widełków stroikowych można zbadać zarówno słuch, jak i czucie wibracji pacjenta oraz wyciągnąć wnioski odnośnie możliwych zaburzeń.
Przyrządy do badania czucia
Za pomocą medycznych urządzeń do badania czucia można zdiagnozować zaburzenia funkcjonalne we wrażliwości powierzchniowej skóry, takie jak ograniczenia w odczuwaniu temperatury lub rozróżnianiu dwupunktowym. Zaburzenia w tym obszarze mogą, na przykład, wskazywać na obecność uszkodzenia nerwów, takich jak polineuropatia.
Młotki neurologiczne, widełki stroikowe oraz tanie zestawy dla studentów medycyny - w naszym sklepie internetowym z zaopatrzeniem medycznym na pewno znajdą Państwo odpowiedni instrument diagnostyczny! Oprócz młotków neurologicznych i widełek stroikowych oferujemy również stetoskopy oraz inne urządzenia i środki pomocnicze do skompletowania podstawowego wyposażenia diagnostycznego.